لینک های دسترسی

Breaking News

روزانه ۴۰۰ خانوادهٔ مهاجر پاکستانی از افغانستان به کشورشان بر‌می‌گردند - مقامات


مقامات پاکستانی می‌گویند که روند عودت مهاجرین پاکستانی از افغانستان ادامه داشته و روزانه کم و بیش ۴۰۰ خانوادهٔ‌ مهاجر به پاکستان برمی‌گردند.

به گفتۀ مقام‌های پاکستانی، روند برگشت مهاجرین پاکستانی از افغانستان به تاریخ دهم دسمبر سال گذشته با فرستان ۲۱ هزار فورمه عودت آغاز شد و تا اکنون ۱۱ هزار نفر این فورمه‌ها را خانه‌پری کرده اند.

بر اساس معلومات مقامات وزیرستان شمالی، تا اکنون ۷۱۶۹ خانواده از طریق گذرگاه مرزی غلام‌خان عودت کرده اند.

مولاجان، نمایندهٔ مهاجرین وزیرستان شمالی در افغانستان به صدای امریکا گفت که در کمپ مهاجرین گل‌های ولایت خوست هزاران خانواده در انتظار برگشت اند، اما این روند بسیار کند است.

او افزود که مهاجرین، به شمول مواد غذایی و آب آشامیدنی به هیچ گونه خدمات دسترسی ندارند.

مقامات ادارهٔ وزیرستان شمالی گفته اند که ترتیبات کامل در گذرگاه غلام‌خان گرفته شده است و در زمان برگشت به مهاجرین مواد غذایی و سایر وسایل مورد نیاز نیز توزیع می‌شود.

اما صدام وزیر، یکی از مهاجرین که سه ماه پیش از افغانستان برگشت کرده است به صدای امریکا گفته که برای آنان تا اکنون هیچ نوع کمک صورت نگرفته است.

او افزود که هزاران خانواده در ساحهٔ بکاخیل شهربنو در فضای باز و بدون دسترسی به خدمات اولیه زیست دارند؛ جاییکه آنان خیمه‌های تحصن را برپا کرده اند.

مهاجرین پاکستان خواسته اند که در کنار کمک‌های مالی باید به آنان خدمات ابتدایی مانند دسترسی به برق، آب و مواد غذایی فراهم شود.

احسان داور، سخنگوی ادارهٔ پاسخگویی به آفات طبیعی پاکستان گفته است که تا اکنون از میان برگشت کنندگان مهاجر بودن ۳۰۰۰ خانواده تایید شده است. او افزود که روند تصدیق جریان دارد و همین که تایید شود مهاجرین اند، با آنان نیز کمک صورت خواهد گرفت.

باشندگان وزیرستان شمالی در سال ۲۰۱۴ زمانی به افغانستان مهاجر شدند که اردوی پاکستان عملیات نظامی "ضرب عضب" را بر تندروان در این ساحه راه اندازی کرد. در آن زمان از مهاجرت ۲۰ هزار خانواده به افغانستان گزارش شده بود.

این مقاله بر اساس گزارش بخش دیوۀ صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG