لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: کماندو‌های افغان با جبههٔ مقاومت پیوسته اند 


ادارهٔ سرمفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان گفته است که منسوبین قوای امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان، به شمول نیروهای کماندو یا "تقریباً به گونهٔ قطعی" با جبههٔ مقاومت پیوسته اند و یا هم برای فرار از زندان یا مرگ از نظر رژیم طالبان در خفا به سر می‌برند.

سیگار در این گزارش از قول مسعود اندرابی، رییس پیشین امنیت ملی و وزیر داخلۀ حکومت پیشین افغانستان نگاشته است که شماری از نیروهای کماندو با جبههٔ مقاومت پیوسته اند و شماری زیادی از نیروهای وزارت داخلهٔ افغانستان مستقیماً به ایران پناه برده اند؛ جاییکه از آنان پذیرایی شده است.

سیگار این مطلب را در گزارش تازه‌ای به نقل از ادارۀ استخبارات دفاعی ایالات متحده بیان کرده و در یک پیام تویتر ادغام نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان به صفوف جبهۀ مقاومت را برجسته کرده است.

در این حال، علی میثم نظری، سخنگوی جبههٔ مقاومت، تویت سیگار را در تویتر بازپخش کرده و پیوستن کماندو‌های افغان را در صفوف نیروهای مقاومت پذیرفته است. او نگاشته است که نیروهای پیشین دفاعی و امنیتی افغان "ستون فقرات نیروهای ما اند".

پیش از این، احمد مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت گفته بود که تلاش می‌کند نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین افغان را دوباره احیا کند.

آقای مسعود در ویدیویی به مناسب سال نو خورشیدی ادعا کرد که در پی احیای دوبارهٔ هر چه سریعتر ظرفیت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است، اما او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق‌ بشر طالبان را به اعدام‌های صحرایی شماری از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی، حکومت پیشین افغانستان متهم کرده و گفته اند که در این خصوص "اتهامات معتبری " وجود دارد.

ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان نیز گفته است که گزارش‌هایی به وی رسیده که گویا برخی افراد طالبان کسانی را به خاطر "دشمنی" یا مخالفت با طالبان کشته اند.

در یک پیام صوتی منسوب به ملا یعقوب که ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، آن را در تویترش نشر کرده بود، سرپرست وزارت دفاع طالبان خطاب به اعضای این گروه گفته است که فرمان عفو رهبر طالبان عمومی است و به گفتۀ وی "هیچ کسی حق ندارد که این تعهد را زیر پا کرده و بر خلاف این فرمان انتقام شخصی خود را بگیرد."

احمد مسعود، که پس از تسلط طالبان بر افغانستان "جبهۀ مقاومت ملی افغانستان" را در پنجشیر ایجاد کرد، تاکید کرده است که تا روزی که طالبان حکومت "برآمده از رای و ادارۀ مردم افغانستان و میکانیزم قابل قبول برای همه" را نپذیرند، مقاومت ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG