لینک های دسترسی

Breaking News

شورای بین‌المللی کرکت: از توسعهٔ کرکت زنان در افغانستان نظارت می‌کنیم


شورای بین المللی کرکت یک در تصمیم تازه‌ گفته است که به حمایت از تیم ملی کرکت مردان افغانستان ادامه می‌دهد، اما ضمناً ابراز داشته که بر چگونگی رهبری این ورزش، به شمول توسعهٔ کرکت زنان در این کشور نظارت خواهد کرد.

این شورا امروز ۱۰ اپریل (۲۱ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفت که گروه کاری این شورا در مورد کرکت افغانستان گزارش‌ی را ارایه کرد که در آن میرویس اشرف، عضو پیشین تیم ملی افغانستان به حیث نمایندهٔ بورد کرکت افغانستان به شورای بین المللی کرکت پیشنهاد شده است.

آقای اشرف پس از روی کار آمدن طالبان به جای عزیزالله فضلی، رییس بورد کرکت افغانستان تعیین شد.

شورای بین المللی کرکت افزوده است: "در کنار نظارت از توسعهٔ کرکت زنان در افغانستان، به حمایت از تیم مردان این کشور ادامه می‌دهد تا آنان بتوانند در رقابت‌های بین المللی اشتراک کنند."

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، اکثریت اعضای تیم ملی کرکت زنان افغانستان یا به آسترالیا رسیده اند یا راهی این کشور اند.

پیش از این، جاوید احمدی، عضو تیم ملی افغانستان اعلام کرد که با خانواده‌اش به آسترالیا مهاجرت کرده و در همانجا به زندگی و ورزش ادامه خواهد داد.

شورای بین المللی کرکت پس از تسلط طالبان برای ارزیابی مدیریت و سایر امور کرکت بورد افغانستان، یک کمیتهٔ کاری ایجاد کرد که رمیز راجا، رییس بورد کرکت پاکستان نیز عضو آن است. این کمیته موظف است تا از پیشبرد روند کاری کرکت بورد افغانستان بر اساس معیار‌های بین المللی، نظارت کند.

این شورا به نقل از بورد کرکت افغانستان گفته است که بر توسعهٔ کرکت زنان در این کشور تعهد کرده است و طرح عملی و بودجهٔ آنرا نیز به کمیتهٔ‌کاری تسلیم کرده است و این کمیته به گونۀ متداوم از پیشرفت‌ها در این خصوص گزارش به دست خواهد آورد.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان، یکی از مقامات این گروه اعلام کرد که در افغانستان به زنان اجازهٔ بازی کرکت داده نخواهد شد.

این گروه حتا تا اکنون دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران نگشوده اند و زنان را از فعالیت‌های ورزشی، سیاسی و مدنی نیز منع کرده اند.

افغانستان عضویت کامل شورای بین المللی کرکت را دارد و بر اساس منشور این شورا باید کرکت زنان و مردان در کشورهای عضو به گونهٔ متوازن به پیش برود و رشد یابد.

XS
SM
MD
LG