لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به اتهامات جنایی علیه دونالد ترمپ


دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، نخستین رییس جمهور پیشین امریکا است که با اتهامات جنایی روبرو می‌شود.

دونالد ترمپ در گذشته همواره در کمپاین‌های انتخاباتی از حامیانش می‌خواست تا شعار "او را به زندان بی‌افگنید" را فریاد بزنند.

منظور ترمپ، به زندان انداختن هیلری کلنتن، رقیب سیاسی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶،‌ بود که در دوران تصدی وزارت خارجهٔ ایالات متحده برای مکاتبات رسمی از ایمیل شخصی اش‌ استفاده کرده بود.

اما اکنون این خود ترمپ است که توسط هیات منصفهٔ نیویارک به دلیل پرداخت ۱۳۰ هزار دالر حق السکوت به یک بازیگر فلم‌های سکسی در هفته‌های قبل از انتخابات ۲۰۱۶ متهم شده است.

ترمپ هر نوع کار خلاف را رد کرده و آلوین براگ، سارنوال دموکرات ساحهٔ منهاتن شهر نیویارک، را متهم کرده است که می‌خواهد وی را که برای رقابت در انتخابات ۲۰۲۴ خود را نامزد کرده است،‌ لطمهٔ سیاسی بزند.

قبل از این،‌جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در پاسخ به این سوال که آیا نگران اعتراضات پس از صدور اتهام رسمی بر دونالد ترمپ می‌باشد، از اظهار نظر خودداری کرد.

واکنش‌ها در حمایت از ترمپ

در نیویارک، گروه کوچکی اعلام کرد که ترمپ باید به خاطر اتهاماتی که هیات منصفه علیه او مطرح کرده است، با یک محاکمهٔ عادلانه روبرو شود.

در ساحل وست پالم ایالت فلوریدا در نزدیکی محل زندگی ترمپ مدافعان برای حمایت از وی به میدان آمدند.

ترمپ خواستار تظاهرات گسترده در صورت متهم شدنش شده بود. یک تن از تحلیلگران مسایل سیاسی به صدای امریکا گفت که تمام جهان نظاره گر خواهد بود تا ببینند که آیا تظاهرات مسالمت آمیز است یا خشونت سیاسی مانند ششم جنوری سال ۲۰۲۱ زمانی که حامیان ترمپ مقر کانگرس ایالات متحده را تصرف کردند، رخ می‌دهد یا نه.

مایکل کیمیج، استاد پوهنتون کاتولیک امریکا، گفت: "فکر می‌کنم این یک معیار برای کشورهای دیگر خواهد بود که ببینند آیا روحیه ششم جنوری هنوز زنده است یا اینکه هنوز امکانات ناآرامی‌های مدنی در ایالات متحده در رابطه به تحقیقات ترمپ وجود دارد."

تعدادی از جمهوریخواهان برجسته از جمله مایک پنس، معاون پیشین ریاست جمهوری ایالات در زمان تصدی ریاست جمهوری دونالد ترمپ و ران دی‌سانتیس، والی فلوریدا به حمایت از ترمپ برخاستند و این اتهام زدن را با انگیزه سیاسی خوانده آن را محکوم کردند.

هر دو سیاستمدار به عنوان رقبای بالقوه ترمپ برای نامزدی ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه پنداشته می‌شوند.

واکنش‌ها در انتقاد از ترمپ

سیسیل شی، عضو شورای امور جهانی شیکاگو، به صدای امریکا گفت به خاطر اینکه برخی رهبران جمهوریخواه بدون آنکه اتهامات مهر و لاک شده را بخوانند، از این قضیه انتقاد می‌کنند مایوس است.

تا حالا کسی که در ایالات متحده به متهم شدن خیلی نزدیک شده بود ریچارد نکسن، رییس جمهور پیشین ایالات متحده بود. با اینحال نکسن که در سال ۱۹۷۴ از سمت ریاست جمهوری استعفا داد،‌از سوی جرالد فورد، رییس جمهوری که پس از وی به قدرت رسید، بخشیده شد.

اما قانونگذاران در یک تعداد از کشورهای دموکراتیک دیگر از جمله کوریای جنوبی، ایتالیا و فرانسه رهبران پیشین شان را مورد بازپرسی، محاکمه و در بسیاری موارد محکوم و زندانی کرده اند.

به عنوان مثال، بنیامین نتنیاهو، صدراعظم برحال اسراییل، در حال حاضر به اتهام فساد تحت محاکمه است.

سیسیل شی نگران معضلات حقوقی احتمالی گسترده از سوی ترمپ می‌باشد، زیرا به گفتهٔ او، ترمپ در میان حامیان اش "تقریبا یک شخصیت قهرمان" پنداشته می‌شود. او می‌گوید که فضای سیاسی در ایالات متحده امروز بسیار احساساتی‌‌تر و قطبی‌تر نسبت به زمانی است که نکسن تقریباً ۵۰ سال پیش از قدرت کنار رفت.

بر اساس قانون نیویارک، تزویر در سوابق کار و بار به گونهٔ معمول تخطی کوچک از قانون پنداشته می‌شود، اما زمانی که این تزویر به نیت پنهان کردن یک جرم دیگر صورت بگیرد، جنایت پنداشته می‌شود که مجازات آن تا چهار سال زندان است.

تا حالا واضح نیست که دونالد ترمپ به کدام جرایم دیگر متهم شده است.

XS
SM
MD
LG