لینک های دسترسی

Breaking News

دپلومات‌های افغان: تمام فعالیت‌های سفارت افغانستان در هند متوقف شد


نمای بیرونی سفارت افغانستان در دهلی جدید، پایتخت هند (تصویر از صفحهٔ رسمی فیسبوک سفارت افغانستان در دهلی جدید)
نمای بیرونی سفارت افغانستان در دهلی جدید، پایتخت هند (تصویر از صفحهٔ رسمی فیسبوک سفارت افغانستان در دهلی جدید)

سه مقام سفارت افغانستان در دهلی جدید روز جمعه ۲۹ سپتمبر (هفتم میزان) گفتند که تمام فعالیت‌های این سفارت در هند پس از آن متوقف شد که سفیر و سایر دپلومات‌‌های ارشد این کشور به اروپا و ایالات متحده رفتند و در آنجا پناهنده شدند.

حکومت هند، ادارهٔ طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و پس از آنکه طالبان در اگست ۲۰۲۱ بار دیگر بر افغانستان مسلط شد، سفارت خود را در کابل مسدود کرد.اما پس از سقوط حکومت جمهوری به رهبری محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان،‌ دهلی جدید به سفارت افغانستان و دپلومات‌های این کشور که از حمایت غرب برخوردار بودند،‌ اجازه داد تا ویزه صادر کنند و به مسایل تجارتی نیز رسیدگی کنند.

مقامات سفارت افغانستان در دهلی جدید گفته اند که دست‌کم پنج دپلومات افغان، هند را ترک کرده اند. یکی از این مقامات سفارت گفته است که حکومت هند حالا سرپرستی سفارت افغانستان را بر عهده خواهد گرفت.

اما سفارت افغانستان در هند با نشر اعلامیه‌ای گفته است که به دلیل عدم حمایت دپلوماتیک از سوی کشور میزبان، عدم رسمیت حکومت کابل و کاهش پرسونل که سبب ارایه خدمات شده بود، در مورد متوقف شدن فعالیت های این سفارت تصمیم اتخاذ شد.

با آنهم در اعلامیه گفته شده است که خدمات قنسولی اضطراری به شهروندان افغان ادامه خواهد داشت.

مقامات طالبان در کابل تا حالا در این مورد تبصره‌ای نکرده اند.

از یکی از مقامات وزارت خارجه‌ٔ هند در دهلی جدید پرسیده شد تا در این مورد تبصره کند، اما در پاسخ بدون ارایه جزییات گفت که انکشافات در این راستا را زیر نظر دارند.

هند یکی از ۱۲ کشور جهان است که یک ماموریت دپلوماتیک کوچک در کابل دارد و شماری از این ماموریت‌های دپلوماتیک شرایط تجارت، کمک‌های بشردوستانه و فراهم‌آوری کمک‌های صحی برای افغانستان را تسهیل می‌کنند.

در اوایل ماه جاری صد‌ها محصل افغان در کالج‌های هند به خاطر ختم ویزهٔ تحصیلی شان در دهلی جدید دست به مظاهره زدند و از حکومت آن کشور خواستند تا ویزهٔ اقامت شان را تمدید کند.

گروه

XS
SM
MD
LG