لینک های دسترسی

Breaking News

آزمایش غیرقانونی بکارت؛ سارنوالی گزارش حقوق بشر را رد کرد


لوی سارنوالی افغانستان گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، مبنی بر غیرقانونی بودن بیش از ۹۲ درصد معاینات بکارت، را رد کرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز گذشته گزارش داد که از جملۀ ۱۲۹ قضیه، پولیس در ۶۴ مورد و لوی سارنوالی در ۳۲ مورد دختران و زنان را بدون رضایت خودشان و حکم محکمه وادار به آزمایش بکارت کرده اند.

اما جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان روز دوشنبه ۱۲ اکتوبر (۲۱ میزان) به صدای امریکا گفت که در این گزارش کمیسیون حقوق بشر معیارهای علمی تحقیق در آن به گونۀ درست رعایت نشده است.

آقای رسولی افزود: "لوی سارنوالی افغانستان به منظور حمایت از حقوق زنان، معاونیت لوی سارنوالی در امر مبارزه با خشونت علیه زنان را ایجاد نموده و به تمامی سارنوالان هدایت داده شده تا مطابق به کود جزای افغانستان و اساساتی زنان را حمایت می‌کند اجراات بدارند."

کود جزای افغانستان در فقره دوم ماده ۶۴۰، گفته است که معاینات بکارت باید به رضایت زن و حکم محکمه ذی‌صلاح اجرا شود.

در این حال، وزارت داخلۀ افغانستان در واکنش به این گزارش گفت که پس از تعدیلات در کود جزای این کشور، پولیس عملکرد قانونی داشته و دختران را به معاینۀ طب عدلی بکارت وادار نساخته است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفت که موارد سال‌های گذشته به دلیل وضع‌نشدن اصول قانونی ثبت شده اما پس از وضع اصول قانونی هیچ‌گونه اجراات غیرقانونی صورت نگرفته است.

گزارش تازهٔ کمسیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اساس مصاحبه با ۷۸ زن در محابس، نه زن در نظارت‌خانه‌های پولیس و ۴۲ زن نیز در خانه‌های امن، در ۱۳ ولایت تهیه شده است.

این کمیسیون آزمایش بکارت را "مغایر کرامت انسانی زن و نقض حقوق زنان" می‌داند و خواستار تعدیل کود جزا در این خصوص شده است. پیش از این، این کمیسیون از حکومت افغانستان بود که بدون قید و شرط آزمایش بکارت را ممنوع قرار دهد.

همچنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید کرده است که آزمایش بکارت نباید در هر مرکز صحی انجام شود.

XS
SM
MD
LG