لینک های دسترسی

Breaking News

روز جهانی زندگی صلح‌آمیز؛ تاکید بر آتش‌بس و مذاکره در افغانستان


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در روز جهانی "زندگی صلح‌آمیز در کنار هم" از جوانب دخیل در منازعۀ افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس دایمی و حل منازعه از طریق مذاکره و اقدامات آشتی‌جویانه شد.

شهرزاد اکبر، رییس این کمیسیون در تویتی نوشته است: "خشونت را متوقف کنید و آتش‌بس را دایمی سازید. مذاکرات را جدی و نتیجه بخش سازید. از جنگ خسته و بیزاریم."

همچنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که برای نجات نسل امروز و آیندۀ افغانستان از پیامدهای جنگ، نیاز است که هم‌اکنون خشونت‌ها متوقف شود.

کمیسیون گفته است: "صلح فقط نبود درگیری نیست، بلکه نیازمند روند مشارکتی‌ مثبت و پویاست که در آن گفتگو تشویق و تعارضات با روحیۀ درک متقابل و همکاری حل می‌شود."

این نهاد حقوق بشری تاکید کرده است که برای رسیدن به صلح و رفع اختلافات، باید انواع تبعیض و عدم تحمل ‌‌بر اساس نژاد‌، جنس‌، زبان‌، مذهب‌ و عقاید سیاسی پایان یابد.

این خواست کمیسیون حقوق بشر در حالی مطرح می‌گردد که بر اساس آمار حکومت افغانستان در جریان آتش‌بس سه روزۀ عید ده‌ها غیرنظامی در نتیجۀ تحرکات طالبان کشته و زخمی شده اند.

از سوی دیگر، با ختم آتش‌بس موقت، عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در زون جنوب از سر گرفته شده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته است که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند، باید در هر گوشۀ از این کشور سرکوب شوند.

XS
SM
MD
LG