لینک های دسترسی

Breaking News

قوای هوایی افغان و ناتو مواضع طالبان را در کندهار بمباران کردند


مقامات افغان ادعا کرده اند که در این حمله تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است

مقام‌های اردوی ملی در کندهار می‌گویند که حمله‌ای بزرگ طالبان را بر یک مرکز نظامی در ولسوالی میوند در غرب این ولایت عقب زده اند.

همچنان این مقام‌ها ادعا می‌کنند که در نتیجۀ بمباری هوایی نیروهای خارجی، ۴۵ جنگجوی گروه طالبان کشته شدند که برخی اجساد شان هنوز هم در میدان جنگ باقی مانده است.

دگروال محمدقاسم، رئیس ارکان لوای سوم اردو در ولسوالی میوند به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید، گروهی موسوم به قطعه سرخ طالبان، می‌خواستند که "کمپ چشمو" را سقوط دهند.

او می‌افزاید که برای سرکوب حملۀ جنگجویان طالبان، قوای هوایی افغان و خارجی حملاتی را انجام دادند که در نتیجه ۴۵ تن از طالبان مسلح کشته شدند.

دگروال محمدقاسم می‌گوید "اعضای قطعه سرخ با اسلحۀ سنگین مجهز بودند، می‌خواستند که کمپ منطقه چشمو را که یک مرکز مهم اردوی ملی است، از بین ببرند؛ اما قبل از آنان، هدف حملات هوایی قرار گرفتند و تمام مهاجمان از پا در آمدند که اجساد شان در ساحه موجود است".

ولسوالی میوند، در ۱۳۰ کیلومتری غرب کندهار و هم‌سرحد با مناطق ناامن ولایت هلمند موقعیت دارد.

ماه گذشته در نتیجۀ عملیات امنیت ملی و کوماندوهای افغان در ساحه بند تیمور، ۵۰ مخالف مسلح کشته شدند که پس از آن، دیدبان جهانی حقوق بشر کشتار افراد ملکی را نیز در آنجا گزارش داد.

ضیا درانی، سخنگوی پولیس کندهار به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید، طالبان از ماه گذشته به این طرف، طرح‌ریزی می‌کنند که بر نقاط مهم کندهار حملات گروهی را انجام دهند و دیشب حملات همزمان سپین‌بولدک و ولسوالی میوند، نیز بخشی از این پلان بود.

گروه طالبان هنوز در مورد رویداد دیشبی ولسوالی میوند تبصره‌ای نکرده است.

اما قاری یوسف احمدی، یک سخنگوی طالبان در اعلامیه‌ای مسؤولیت حمله بر یک مرکز پولیس در ولسوالی سپین‌بولدک را پذیرفته و ادعا کرده است که در آن حمله بیش از ۳۰ نظامی افغان کشته شدند.

او افزوده است که آن حمله توسط چهار مهاجم این گروه انجام شد.

اما مقام‌های امنیتی کندهار می‌گویند که در حملۀ گروهی بر فرماندهی امنیه سپین‌بولدک، یک پولیس کشته شد و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

اما یک منبع امنیتی دیگر می‌گوید که در رویداد دیشب، شش پولیس کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر، سخنگوی پولیس کندهار ادعا می‌کند که مهاجمان از یک مرکز استخباراتی در شهرک چمن، از طریق تیلفون دستور جنگ را می‌گرفتند که تصاویر شان نیز به دست آمده است.

ضیا درانی، به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید، مهاجمان نخست در مقابل دروازۀ ورودی فرماندهی پولیس سپین‌بولدک، حملۀ انتحاری را با استفاده از موترسایکل انجام دادند.

به گفتۀ وی، حمله ساعت هشت شب آغاز شد و تا ساعت ۱۱:۰۰ شب ادامه داشت.

آقای درانی می‌گوید "مهاجم چهار تن بودند که لباس پولیس سرحدی به تن داشتند، آنان از کویته و چمن از طریق تیلفون هنگام درگیری دستور می‌گرفتند؛ اما دو تن آنان به وسیلۀ موترسایکل حمله انتحاری را انجام دادند و دو تن دیگر توسط نیروهای تازه نفس ما از پا در آمدند؛ یک پولیس ما کشته شد و چهار تن دیگر زخم برداشتند".

در این حمله، ساختمان فرماندهی پولیس سپین‌بولد که در چهار کیلومتری خط دیورند موقعیت دارد، نیز قسماً تخریب شده است.

سپین‌بولدک در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق کندهار در نزدیکی خط دیورند موقعیت دارد که از جمله مناطق عمده تجارتی میان افغانستان و پاکستان به حساب می‌رود.

XS
SM
MD
LG