لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال زایرین افغان هفتۀ آینده به عربستان سعودی آغاز می‌شود


امسال سی هزار شهروند افغان در مراسم حج شرکت خواهند کرد

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که تمام آمادگی‌ها برای انتقال زایرین حج این کشور گرفته شده و قرار است که هفتۀ آینده نخستین پرواز زایرین حج آغاز شود.

داعی‌الحق عابد، معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که پاسپورت‌های زایرین حج آماده شده و سفارت عربستان سعودی از روز گذشته صدور ویزه را آغاز کرده است.

او افزود "پروسه حج انشاالله، اولین پروازهای ما دوم اسد شروع می‌شود و این پروازها نیز بین ۲۴ روز الی ۳۰ روز ادامه پیدا می‌کند".

بر اساس ارقام این وزارت، امسال تعداد زایرین حج افزایش یافته و شمار آن از ۲۴ هزار به ۳۰ هزار تن رسیده است و ۲۵۰ تن دیگر در چوکات تیم خدماتی و عملیاتی وزارت حج افغانستان با زایرین به عربستان سفر می‌کنند.

آقای عابد گفت که در ماه رمضان هیأتی بلندپایۀ افغان به عربستان سعودی سفر کرد و "مکان‌های مناسب" بودوباش را برای زایرین حج در "مکه مکرمه" و "مدینه منوره" و خط آهن را بین منا و عرفات نیز قرارداد کرده اند.

معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان افزود "تعمیرهای که گرفته شده، تعمیرهای جدید است و سهولت‌های لازم وجود دارد".

این در حالی است که سال‌های پیشین، زایرین حج از دوری مکان‌های بودوباش و نبود سهولت‌های لازم شکایت داشتند.

امسال بودجۀ هر زایر افغان برای انجام مراسم حج، دوهزار و ۵۵۰ دالر است که در مقایسه با سال گذشته ۲۰۰ دالر بیشتر است. آقای عابد گفت که دلیل آن، افزایش شرکت یک میلیون زایر در مراسم حج در عربستان سعودی می‌باشد که سبب بلندرفتن کرایه مکان‌های بودوباش گردیده است.

به گفتۀ وی، قرار است که ۶۰۰ معلم رهنما، ۳۰ هزار زایر افغان را در مراسم حج رهنمایی کند و برای هر ۴۶ زایر یک معلم گماشته می‌شود.

تطبیق واکسین‌ها

در آستانۀ آغاز مراسم حج، سازمان صحی جهان (WHO) هشدار داده است که افزایش بیماری وبا در یمن می‌تواند به مراسم سالانه حج که در ماه سپتمبر برگزار می‌شود نیز، شیوع یابد.

این سازمان گفته است که از میان ۲ تا ۴ میلیون زایر که سالانه در مراسم حج شرکت می‌کنند، بین ۱.۵ تا ۲ میلیون آنان خارجی اند و این مسأله خطر شیوع بیماری‌هایی چون تب دنگی، تب زرد، ویروس زیکا و بیماری‌هایی چون وبا را افزایش داده است.

اما افغانستان برای جلوگیری از مبتلاشدن زایرین افغان به این بیماری‌ها آمادگی گرفته است. روز گذشته گزارش هیأت تدارک عاجل واکسین برای حجاج افغان در جلسۀ فوق‌العادۀ کمیسیون تدارکات افغانستان تأیید شد.

معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفت که بر اساس تألیفات‌نامه عربستان سعودی، تمام زایرین باید دو نوع واکسین را بگیرند.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور غنی، به وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف و وزارت صحت عامه هدایت داده است که از سهولت‌های زایرین حج در این زمینه، نظارت جدی داشته باشند.

XS
SM
MD
LG