لینک های دسترسی

Breaking News

تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا یک هفته اعلام می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که تقویم انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تا ختم هفته جاری و نهایتأ در شروع هفته آینده، اعلام خواهند کرد.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی این کمیسیون روز سه شنبه (۸ عقرب) به خبرنگاران گفت که تقویم انتخابات ریاست جمهوری تهیه گردیده و پس از آن که با نهادهای ناظر، احزاب سیاسی و کمیسیون شکایات انتخابات شریک گردید، اعلام خواهد شد.

آقای هاشمی افزود "(تقویم انتخابات ریاست جمهوری) یا در ختم هفته و یا هم در شروع هفته آینده اعلام می‌کنیم. از نگاه ترتیب تقویم آمادگی کامل گرفته شده".

پیش از این، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از کمیسیون انتخابات افغانستان خواسته بود که در اعلام جدول زمانی انتخابات ریاست جمهوری، "سرعت به خرچ دهد".

بربنیاد قوانین، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید بهار سال آینده خورشیدی، برگزار گردد.

توافق کمیسیون‌های انتخابات برای بررسی آرا:

کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان در مورد چگونگی بررسی آرا و جداسازی آرای تقلبی از آرای واقعی با هم توافق کرده اند.

علی رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات گفت که آرای محلات و صندوق‌های که مطابق به فهرست رای‌دهندگان و بایومتریک باشد، آرای محلات و صندوق‌های که بربنیاد فهرست قلمی و بایومتریک باشد و با فهرست ثبت شده در کمیسیون انتخابات هم‌خوانی داشته باشد، آرای صندوق‌ها و محلات رای‌دهی بدون بایومتریک و بربنیاد فهرست رای‌دهندگان در صورت هم‌خوانی با فهرست ثبت شده در کمیسیون و تائید صحت آن از سوی رئیس محل، ناظران و مشاهدان قابل پذیرش خواهد بود.

آقای روحانی گفت "آرای صندوق‌های محلات و مراکز رای‌دهی که اوراق رای‌دهی در آن بدون فهرست رسمی، بدون شناسایی بایومتریک و قلمی که با فهرست اصلی مطابقت نداشته باشد و یا بدون نمایندگان کمیسیون‌های انتخاباتی و ناظرین و مشاهدین انجام گرفته است از اعتبار ساقط دانسته می‌شود".

این مقام کمیسیون شکایات گفت که بربنیاد تصمیم دو کمیسیون، در صورتی که کارمندان و مدیران این کمیسیون‌ها، کاندیدان و یا سایر افراد و نهادهای شامل در انتخابات مرتکب غفلت وظیفوی و یا جرایم انتخاباتی شده باشند مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG