لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش تجارت افغانستان و پاکستان و کساد بازار تورخم


تورخم که از سال‌ها به اینسو یکی از بندرهای مهم و پررنگ تجارتی میان افغانستان و پاکستان است، اما در این اواخر بازار کار و تجارت در این بندر کساد شده است.

رانندگان لاری‌های باربری نیز شاکی اند که همزمان با کاهش تجارت میان افغانستان و پاکستان، اخاذی از لاری‌های حامل کالاهای تجارتی در مسیر شاهراه های دو کشور افزایش یافته است.پ

شمیم گل، رانندۀ لاری، به صدای امریکا گفت "پاتک‌ها در مسیر راه زیاد شده است...در گذشته برای انتقال مال از پاکستان به افغانستان ۷۰ هزار روپیه می گرفتیم و از آن برای ما ۲۰ هزار تا ۲۵ هزار روپیه می‌ماند، اما اکنون ۱۳۰ هزار تا ۱۴۰ هزار روپیه کرایه می‌گیریم و هنوز هم از از آن برای ما ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار روپیه بیشتر نمی‌ماند".

کاهش تجارت میان افغانستان و پاکستان همزمان با افزایش تجارت افغانستان با ایران و کشورهای آسیای مرکزی است.

ممتاز، دوکاندار در تورخم، می‌گوید که مشتریان وی کمتر مایل به خرید اموال پاکستانی بوده و بیشتر علاقمند اند تا آرد و محصولات "با کیفیت و نسبتاً ارزانتر" را که از کشورهای آسیای مرکزی وارد می شود، خریداری کنند.

اما کمرنگ شدن تجارت میان افغانستان و پاکستان، کسب و کار مردم محل را در تورخم نیز کمرنگ ساخته است.

محمود که از چند سال به اینسو در تورخم دستفروشی می کند به صدای امریکا گفت که در گذشته که لاری های بیشتر بین افغانستان و پاکستان آمد و رفت داشت، حتا روز سه هزار روپیه نیز کمایی می کرد، اما به گفتۀ خودش اکنون ۵۰۰ روپیه را به مشکل کمایی کرده می‌تواند.

اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان گفته است که در دو سال گذشته میزان تبادلات تجارتی میان دو کشور از ۲.۷ میلیارد دالر به ۱.۲ میلیارد دالر کاهش یافته است.

اتاق‌های تجارت افغانستان گفته است که مقام‌های پاکستانی در پنج ماه اخیر، از تاجران افغان که میوه و سبزیجات را به پاکستان انتقال می‌دهند، مدارک تاییدی صحت عامه را مطالبه کرده و به این بهانه از ورود صادرات افغانستان به پاکستان جلوگیری می‌کنند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت افغانستان، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که پاکستان بر صادرات زراعتی افغانستان شرایط را سخت کرده است و اگر به گفتۀ وی تا چند هفتۀ دیگر این مشکل حل نشود، تاجران افغان به شدت زیان خواهند دید.

آقای الکوزی از حکومت افغانستان خواست تا بر صادرات پاکستان به افغانستان که بخش عمدۀ تجارت میان دو کشور را تشکیل می‌دهد، نیز شرایط سختگیرانه را وضع کند.

XS
SM
MD
LG