لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت زراعت به بیش از سی‌هزار زن باغچه‌های خانگی ساخته است


وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان گفته است که این وزارت برای بیش از ۳۰ هزار زنان نادار در جریان سال روان خورشیدی، باغچه‌های خانگی را ساخته است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که امسال وزارت زراعت سی‌هزار و ۳۰۵ خانم نادار در ۳۴ ولایت باغچه‌های خانگی به صورت رایگان ساخته شده است.

آقای رستمی گفت: "به هدف حمایت از زنان بی‌بضاعت و تقویت زنان در سکتور زراعت، سالانه در بخش ایجاد باغچه‌های خانگی، فارم‌های مرغداری کوچک و سایر بخش‌ها وزارت زراعت پروگرام‌های خود را به خانم‌ها دارد، به شکل رایگان باغچه‌های خانگی و فارم‌های مرغداری را ایجاد می‌کند".

به گفتۀ وی، برعلاوۀ این در کابل، ارزگان و کنر، برای ۴۰۰ خانم فقیر ۸۰۰ بز شیری و برای ۱۱۰ خانم دیگر، گاوهای شیری توزیع شده و ۳۰۰ خانم نیز ۶۰۰ صندوق زنبور عسل را دریافت کرده اند.

بر بنیاد معلومات وزارت زراعت، در سال‌های گذشته این پروژه زنان را در چند ولایت پوشش می‌داد؛ اما در سال روان شمسی، این برنامه گسترده شده است.

سبزخانه‌ها، باغچه‌های خانگی و مراکز پروسس سبزی و توزیع وسایل پروسس شامل این پروژه بوده است که برای ۸۰۰ خانم ۲۱ نوع وسایل پروسس توزیع شده، کار ساخت سبزخانه برای ۱۰۳۰ خانم تکمیل شده و چهارده مرکز پروسس مواد غذایی نیز فعال گردیده است.

به گفتۀ رستمی، اکنون در سکتور زعفران ۱۵۴ هزار شغل جدید فصلی ایجاد شده که ۸۰ در صد آنان مربوط زنان است.

از سویی هم، وزارت زراعت به منظور مصؤونیت غذایی، کار ساخت دو فابریکۀ پروسس لبنیات را در کابل و بلخ تکمیل کرده است که روزانه ظرفیت ۴۶ هزار لیتر شیر را دارد و یک مرکز پروسس و بسته‌بندی عسل نیز در خوست ساخته شده است.

کم و بیش ۸۰ در صد نقوس افغانستان در سکتور زراعت فعالیت می‌کنند که زنان نیز در کنار اعضای خانواده در بخش تولیدات زراعتی کار می‌کنند. حدود ۳۱ در صد عواید ناخالص ملی افغانستان از سکتور زراعت به دست می‌آید.

XS
SM
MD
LG