لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواستار وضاحت استراتیژی درازمدت امریکا شد


مشاور امنیت ملی افغانستان از ایالات متحده امریکا خواسته است که اهداف استراتیژی و منافع بلند مدت آن کشور را در افغانستان روشن کند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان که در انستیتوت هدسن – واشنگتن دی سی روی "آینده روابط ایالات متحده – افغانستان" سخنرانی می‌کرد، گفته است که اعلام استراتیژی دونالد ترمپ در خصوص جنوب آسیا، افغانستان و ایالات متحده را وارد مرحله‌ای جدید مشارکت ساخت.

به گفتۀ وی، این استراتیژی - که براساس شرایط ترتیب شده نه بر اساس زمان‌بندی - بازی را در منطقه تغییر داد و فشارهای جدی را بر "مخربین در همسایگی" افغانستان وارد کرد.

اما تأکید کرده است: " اکنون از ایالات متحده می‌خواهیم تا روشن کند که استراتیژی و منافع بلندمدت آنان در کشور ما چه است؟ من فکر می‌کنم که هیچ یک از ما برای تغییر ناگهانی در مشارکت که در طول دو دهه گذشته روی آن سرمایه‌گذاری شده است و خارج از اسناد رهنمودی باشد، آماده نیست".

آقای محب گفته است که افغان‌ها از پروسۀ صلحی که تا به امروز هیچ نمایندۀ حکومت افغانستان در آن شامل نبوده است، ترس و نگرانی جدی دارند.

به باور وی، با تغییراتی که در افغانستان به میان آمده، اکنون هیچ تهدیدی متوجه امنیت جهان نیست و این کشور در خط اول مبارزه با تروریزم، شریک استراتیژیک به جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا است.

او گفته است: "می‌خواهم بگویم که این دیگر جنگ امریکا در افغانستان نیست. افغان‌ها خود این جنگ را به پیش می‌برند".

به گفتۀ وی، افغانستان برای تغییرات احتمالی در مشارکت آماده و با توجه به تحولات، درِ تجدید نظر پیرامون همکاری‌های ایالات متحده باز است.

آقای محب تأکید کرده است: "در توافقنامه امنیتی دوجانبه ما با ایالات متحده میکانیزم‌های وجود دارند که ما را قادر می‌سازد تا مشارکت مان را مورد بحث و مجدداً شکل دهیم".

مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که کاهش مسوولانه و تدریجی نیروهای امریکایی و تغییر کامل کمک‌ها مبتنی بر شرایط، به افغانستان فرصت می‌دهد تا این کشور خود هزینه‌های سکتور امنیتی را به صورت تدریجی بیشتر سازد.

این سخنان پس از پایان دور پنجم گفتگوی نمایندگان امریکا و طالبان در قطر بیان می‌شود. خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از موضوعات اساسی گفتگوهای شانزده روزۀ دو جانب در دوحه بوده است.

XS
SM
MD
LG