لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان با میلیون‌ها مهاجر در خارج فاقد قانون پناهندگی است


وزیر امور مهاجرین افغانستان می‌گوید که با وجود داشتن میلیون‌ها مهاجر و پناهجو، این کشور هنوز فاقد قانون امور پناهندگی است.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان که روز پنجشنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا) در مراسم روز جهانی پناهجویان در کابل گفت که مسودۀ این قانون ترتیب شده است.

آقای بلخی گفت: "برای ادای مسوولیت در قبال کسانی که تقاضای پناهندگی دارند، مسوده قانون تهیه و بر اساس فیصله کابینه در وزارت عدلیه در اولویت کاری می‌باشد. امیدوارم تا پایان سال تقنینی جاری به پارلمان فرستاده شود".

آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان نشان می‌دهد که هم اکنون ۱.۵ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و حدود یک میلیون دیگر در ایران به صورت رسمی اقامت دارند.

اما این وزارت گفته است که برای قانونمندشدن اقامت ۱.۴ میلیون مهاجر غیرقانونی افغان در پاکستان و حدود ۹۰۰هزار دیگر در ایران، اقدام صورت گرفته است.

مهاجرین افغان در پاکستان برای اقامت ثبت و راجستر می‌شوند اما در ایران بر اساس مدت پاسپورت شان ویزه داده می‌شود.

برعلاوۀ این تعداد مهاجرین، برخی پناهندگان افغان در ترکیه و سایر کشورها بدون اسناد به سر می‌برند که گاه گاهی برگشت داده می‌شوند.

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت که در جریان هفتۀ جاری نشر شد، در شش ماه گذشته ایران ۱۱۰هزار مهاجر افغان را از آن کشور اخراج کرده است.

XS
SM
MD
LG