لینک های دسترسی

Breaking News

اختصاص ۱۶۰ میلیون افغانی برای بازسازی آبدات تاریخی افغانستان


منار جام، یکی از آبدات معروض به انهدام در افغانستان است

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید که بر اساس درخواست این نهاد، حکومت این کشور ۱۶۰ میلیون افغانی را برای بازسازی و حفاظت آبدات تاریخی اختصاص داده است.

حسینه صافی، سرپرست این وزارت روز یک شنبه ۲۲ دسمبر (اول جدی) در نشستی زیر نام "وضعیت آبدات تاریخی افغانستان" گفت که ۵۰۰۰ آبدۀ تاریخی در ۳۴ ولایت این کشور سروی شده است.

او گفت که از این میان ۱۱۷۷ آبده فهرست و در حدود ۸۱۱ آبده ثبت و لوحه‌گذاری شده است.

اما خانم صافی با اشاره به صدها آبدۀ تاریخی که نیاز به بازسازی دارد، افزود که ریاست آبدات وزارت اطلاعات و فرهنگ، به هماهنگی ولایات و رهبری معینیت فرهنگی، این آبدات را مشخص ساخته و به صورت متوازن و اولویت‌دهی، برای بازسازی این آبدات اقدام می‌کند.

شماری از آبدات تاریخی افغانستان در معرض از بین رفتن و انهدام قرار دارد. چند ماه پیش، ادارۀ آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) هشدار داد که اگر برای حفظ این آبدات اقدام نشود، کاملاً از بین خواهند رفت.

رسول باوری، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف، ۲۹۶ آبده تاریخی به صورت اساسی بازسازی و ترمیم شده است. او افزود که ۱۳۸ آبده را وزارت اطلاعات و فرهنگ، متباقی را موسسات همکار بازسازی و ترمیم کرده اند.

او افزود که ۷۰ در صد این بازسازی‌ها و ترمیم آبده‌ها در پنج سال گذشته انجام شده است: "در دو سال نخست یک بودجه به نام بودجه حفاظت که یک تعداد وزارت‌ها در آن دخیل بودند، برای ما داده شده بود".

آقای باوری گفت که سال گذشته برای بازسازی و حفاظت آبده‌ها هیچ بودجۀ در اختیار این وزارت قرار نگرفت؛ ولی امسال حکومت ۱۶۰ میلیون افغانی را اختصاص داده است.

این در حالی است که پیش از این شماری از رییسان ولایتی اطلاعات و فرهنگ از نبود بودجه برای مرمت و حفاظت آبدات تاریخی شکایت داشتند.

XS
SM
MD
LG