لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان مدیریت جدی معادن را روی دست گرفته است


وزارت معادن افغانستان تخمین کرده است که ارزش معادن این کشور به حدود ۳۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد

وزارت معادن و پترولیم افغانستان، نقشۀ راه اصلاحات و مدیریت سکتور معادن را تدوین کرده که رئیس جمهور غنی آن را آغاز خوب برای بهبود وضعیت سکتور معادن افغانستان دانسته است.

این طرح در نشستی عصر روز یکشنبه با رئیس جمهور غنی، در ارگ شریک ساخته شد و محمداشرف غنی، هدایت داده است تا از نظریات متخصصین معادن برای تقویت آن استفاده شود.

وزارت معادن افغانستان، نقشۀ راه اصلاحات و مدیریت معادن را، کلیدی برای رفع مشکلات سکتور معادن و وسیلۀ برای جلوگیری از استفاده سوء معادن خوانده است.

ارگ در خبرنامه‌ای گفته است "این نقشۀ راه، می‌تواند آیندۀ مرفه را به نسل‌های بعدی تأمین نماید...با به کارگیری و تطبیق آن، معادن افغانستان به صورت شفاف مدیریت خواهند شد".

بر اساس معلومات وزارت معادن و افغانستان، پنج اصل اساسی در نقشۀ راه اصلاحات و مدیریت معادن گنجانده شده است که شامل؛ اصلاحات و انکشاف اداره، مدیریت و معلومات جیولوژیکی، مدیریت قراردادها در مطابقت با قانون، مدیریت شفاف و حسابده و همچنان رشد و فراهم‌سازی شرایط برای سرمایه‌گذاری می‌باشند.

قرار است که این طرح در دو مرحلۀ دوساله و پنج‌ساله تطبیق گردد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بر تطبیق نقشۀ راه و مدیریت معادن تأکید کرده و گفته است که باید اصلاحات و "بهبود قابل ملاحظه" در سکتور معادن افغانستان رونما گردد.

این نقشۀ راه در حالی تدوین شده است که افغانستان دارای معادن زیادی است که هنوز استفادۀ درست از آن صورت نگرفته است.

بر اساس مطالعه‌ای ایالات متحده امریکا که در سال ۲۰۱۰ میلادی، انجام شد، ارزش منابع طبیعی افغانستان بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد؛ در حالی که وزارت معادن افغانستان تخمین کرده است که ارزش این منابع حدود ۳۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG