لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان ۵۵۰ میلیون دالر فراخوان کمک داد


سازمان ملل متحد می‌گوید، امسال بیش از نُه میلیون افغان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

حکومت افغانستان می‌گوید برای رسیدگی به وضعیت برگشت‌کنندگان، بیجاشدگان داخلی و آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی در سال ۲۰۱۷ میلادی، به ۵۵۰ میلیون دالر کمک‌های بشردوستانه نیاز دارد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان و مارک باودن هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل در افغانستان به روز شنبه مشترکاً از جامعۀ جهانی این مبلغ کمک‌های بشری را درخواست کردند.

این در حالی است که به گفتۀ آقای عبدالله، سال گذشته میلادی (۲۰۱۶)، افغانستان به ۴۴۰ میلیون دالر نیاز داشت تا به افراد نیازمند رسیدگی کند.

تداوم جنگ، تهدیدهای حوادث طبیعی، افزایش بیجاشدگان داخلی و شمار برگشت‌کنندگان، سبب شده است که دولت افغانستان نسبت به سال گذشته، کمک‌های بیشتر را از جامعۀ جهانی درخواست کند.

در سال گذشته میلادی، افغانستان بیش از یک میلیون برگشت‌کننده داشت و بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار افغان، به دلیل جنگ، ناامنی و برخی موارد نیز حوادث طبیعی از محلات اصلی شان بیجا شدند.

آقای عبدالله با اشاره به این عوامل گفت "فراخوان امسال ما هم در راستای همان نیازها و ضرورت‌های مردم افغانستان است که انشاالله جواب مثبت از همکارهای بین‌المللی ما داشته باشیم، در این برنامه ۵۵۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده است".

رئیس اجرائیه افغانستان افزود که ۲۴۰ میلیون دالر این مبلغ، برای رسیدگی به نیازمندی‌های عاجل مهاجرین و عودت‌کنندگان اختصاص داده شده و متباقی به بخش‌های صحت، زراعت، حفظ‌الصحه محیطی، سرپناه اضطراری، مصؤونیت غذایی و آب آشامیدنی صحی در نظر گرفته شده است.

در همین حال، مارک باودن هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل، گفت، امسال وضعیت افغانستان از لحاظ نیازمندی کمک‌های بشردوستانه با مشکلات استثنایی مواجه خواهد بود.

آقای باودن گفت، افزایش شمار برگشت‌کنندگان و بیجاشدگان داخلی سبب شده است که در سال ۲۰۱۷ میلادی افغانستان بیشتر به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشته باشد.

سازمان ملل متحد تخمین می‌کند که در سال روان میلادی، حد اقل بیش از نُه میلیون افغان نیازمند کمک‌های بشری اند و این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۳ در صد افزایش یافته است.

ارقام سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که سال گذشتۀ میلادی، روزانه به طور متوسط، ۱۷۰۰ شهروند افغان به دلایل ناامنی منازل شان را ترک کرده اند.

آقای باودن افزود، در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی، احتمال دارد که شمار بیشتر مهاجرین افغان از ایران و پاکستان، به کشورشان برگردند و این مسأله افغانستان را بیشتر از پیش به کمک‌های بشر نیازمند می‌سازد.

این در حالی است که دولت افغانستان گفته که سال گذشته میلادی، با استفاده از کمک‌های بشردوستانه، به ۳.۵ میلیون افغان آسیب‌پذیر رسیدگی شده است.

امسال با فراخوانی که داده شده است، بیش از ۵.۷ میلیون افغان تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG