لینک های دسترسی

Breaking News

پارلمان افغانستان با حضور 'وکلای جدید' افتتاح می‌شود – منبع


یک منبع حکومتی می‌گوید که دور هفدهم تقنینی شورای ملی افغانستان با حضور وکیلان جدید به کار آغاز خواهد کرد.

فردا چهارشنبه ۱۵ حوت، تاریخ آغاز دور هفدهم تقنینی پارلمان افغانستان است؛ اما یک منبع حکومتی به صدای امریکا گفت که این دوره با موجودیت وکلای پیشین، افتتاح نخواهد شد.

منبع تاریخ دقیق آغاز کار دورۀ جدید پارلمان را بیان نکرد؛ اما افزود که رئیس جمهور دورۀ هفدهم تقنینی را پس از اعلام نتایج باقی‌ماندۀ انتخابات پارلمانی خواهد گشود.

دورۀ رخصتی زمستانی ۴۵ روزۀ اعضای ولسی جرگه فردا چهارشنبه پایان می‌یابد، برخی این وکلا گفته اند که تا نهایی‌شدن نتایج انتخابات ولسی جرگه، وکلای قانونی اند و رئیس جمهور باید پارلمان را افتتاح کند.

به گفتۀ اعضای پیشین ولسی جرگه، تا زمانی که سرنوشت بررسی فساد کمیشنران پیشین انتخابات روشن نشود، آنان نتایج اعلان‌شده را نمی‌پذیرند.

زکریا زکریا، یکی از اعضای پیشین ولسی جرگه، روز سه شنبه به صدای امریکا گفت که اگر رئیس جمهور غنی، فردا پارلمان را افتتاح نکند، وکلای قبلی با شیوۀ مشروع موقف شان را اعلام خواهند کرد.

او افزود: "از لحاظ مشروعیت مشکل نیست؛ زیرا در قانون اساسی این گونه آمده است که تا زمانی که نتایج انتخابات اعلان نشود، وکلای قبلی وکیل اند؛ به این اساس وکلا مشروعیت دارند، باید که پارلمان افتتاح شود، اگر رئیس جمهور در این بخش غفلت می‌کند، در قانون روشن نیست که وکلا خود پارلمان خواهند رفت، این مسأله‌ای بسیار پیچیده است".

بر اساس ماده ۸۳ قانون اساسی افغانستان "دورۀ کار ولسی جرگه به تاریخ اول سرطان سال پنجم، بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان می‌رسد و شورای جدید به کار آغاز می‌کند. انتخابات اعضای ولسی جرگه در خلال ۳۰ الی ۶۰ روز قبل از پایان دورۀ ولسی جرگه برگزار می‌گردد".

دورۀ شانزدهم تقنینی ولسی جرگه که طولانی‌ترین دوره بود و با ختم دورۀ قانونی، سه دیگر به کارش ادامه داد.

افتتاح دورۀ هفدهم تقنینی پارلمان افغانستان در حالی نامعلوم است که تا اکنون تنها به حدود ۸۰ نامزد برنده در ولسی جرگه وثیقه انتخاباتی داده شده است و اینکه چه زمانی نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اعلام می‌شود، مشخص نشده است.

روز گذشته رئیس جمهور غنی و عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان، از کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی که مراسم تحلیف را به جا آوردند، خواستند که به زودترین فرصت نتایج انتخابات پارلمانی را اعلام کنند.

XS
SM
MD
LG