لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: دستگاه‌های بایومتریک به مراکز همه ولایات انتقال یافت


سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که فهرست رای دهندگان و وسایل بایومتریک با تمام ملحقات آن به مراکز تمام ولایات رسیده است.

به گفته آقای هاشمی، پیش از این مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی به مراکز ولایات انتقال یافته بود و به برخی ولسوالی‌ها نیز فرستاده شده است.

آقای هاشمی افزود"مواد حساس و غیرحساس ما قبلأ رسیده بود، اینها هم رسید و از تاریخ ۱۷ به این‌طرف به بعضی ولسوالی‌ها هم رفته، به بعضی ولسوالی‌های دور دست هم رسیده و متباقی آن نیز بربنیاد برنامه، پیش می‌رود".

احتمال حذف برخی از نامزدان

در همین حال، علی رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که آنان بیش از ۱۵۰ شکایت در مورد نامزدان انتخابات ولسی جرگه دریافت کرده اند و حدود صد مورد این شکایات، به گونۀ ابتدایی رسیدگی شده است.

آقای روحانی افزود که بربنیاد قانون، امکان حذف برخی نامزدان از فهرست نهایی وجود دارد؛ اما هنوز تصمیم نهایی در مورد کدام نامزد، اتخاذ نشده است.

او گفت که استعفا ندادن نامزدها از سمت‌های دولتی، محکومیت‌های قانونی برخی از نامزدان و آنانی که به گونۀ جدی اخطار داده شده بودند، امکان حذفشان وجود دارد؛ اما این مقام کمیسیون شکایات افزود "تأکید می‌کنم به صورت نهایی هیچ کسی حذف نشده؛ اما امکانات قانونی وجود دارد و ممکن است به حذف برخی از افراد منجر شود".

همچنان آقای روحانی گفت که در صورت دریافت شکایت در مورد مصارف مالی نامزدان در جریان کمپاین‌های انتخاباتی، به آن رسیدگی خواهند کرد و اقداماتی قانونی را انجام خواهند داد.

از سوی دیگر، آقای هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که گروهی را برای نظارت از مصارف مالی نامزدان ولسی جرگه در جریان کمپاین‌های انتخاباتی، استخدام کرده اند و گزارش‌های نهایی را در این مورد، با رسانه‌ها شریک خواهند ساخت.

بربنیاد تقویم انتخاباتی، تا هشت روز دیگر، انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG