لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات ریاست جمهوری در حمل ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد - منبع


منبعی از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در ۳۱ ماه حمل ۱۳۹۸ خورشیدی، انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار خواهد شد.

به گفتۀ این منبع، کمیسیون انتخابات امروز با احزاب سیاسی و نهادهای مدنی جلسه داشت و روی چند تاریخ بحث کردند و همه بر ۳۱ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی (۲۰ اپریل ۲۰۱۹ میلادی) توافق کردند.

از سوی دیگر، عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این نهاد فردا تاریخ دقیق انتخابات ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد.

او به اشاره به خواست سران حکومت مبنی بر اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات روی مسودۀ انتخابات ریاست جمهوری کار را آغاز کرد، خوشبختانه این به اتمام رسید، کمیسیون مستقل انتخابات در بهار سال آینده انتخابات ریاست جمهوری ۹۸ و هم‌چنان شورای ولایتی را هم‌زمان برگزار خواهد کرد".

بر اساس این تاریخ احتمالی، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شش ماه پس از انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

پیش از این سران حکومت افغانستان در نشستی با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، از این نهاد خواسته بودند که هرچه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا با استقبال از تصمیم کمیسیون انتخابات گفت که اعلام تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، یکی از خواست‌های رهبری حکومت وحدت ملی بود.

او افزود که حکومت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمادگی دارد و تمام امکانات را فراهم خواهد ساخت.

تعویق احتمالی انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها

بر اساس آمار کمیسیون انتخابات، در ۱۲۰ ولسوالی نامزد زن وجود ندارد و همچنان ۴۲ ولسوالی اصلاً هیچ نامزدی (مرد و زن) ثبت نام نکرده است که به باور این کمیسیون نبود نامزدان در شوراهای ولسوالی‌ها و یا هم نبود عضو زن در این شوراها مشکل اساسی است.

معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که برای حل این مشکل، کمیته‌ای متشکل از شورای امنیت ملی، ستره محکمه، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و رؤسای ولسی جرگه و مشرانو جرگه ایجاد شده است.

به گفتۀ وی، کمیسیون مستقل انتخابات تعویق انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها را پیشنهاد کرده است و این کمیته در این خصوص تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG