لینک های دسترسی

Breaking News

مستغنی: مذاکرات صلح افغانستان در عمان آغاز می شود


در این نشست روی عملی‌شدن تعهداتی قبلی و نقشۀ راه که قبلأ ترسیم شده بود، صحبت خواهد شد

نشست چهارجانبۀ صلح میان افغانستان، پاکستان، ایالات متحده امریکا و چین فردا (۱۶ اکتوبر) در مسقط، پایتخت عمان، برگزار می‌گردد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، در نشست چهارجانبۀ صلح، از جانب افغانستان هیاتی شامل اعضای شورای عالی صلح به رهبری حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه، اشتراک خواهد کرد.

آقای مستغنی گفت در این نشست روی عملی‌شدن تعهداتی قبلی و نقشۀ راه که قبلاً ترسیم شده بود، صحبت خواهد شد.

او افزود "این نشست بار دیگر برگزار می‌شود ... در آن برای عملی شدن تعهداتی که قبلاً سپرده شده بود، اهداف مشخص تعیین خواهد شد و همچنان راه‌های رسیدن به این اهداف مشخص خواهد شد."

این نشست برای یک روز در مسقط، پایتخت عمان، به ادامۀ نشست‌های چهارجانبۀ قبلی برگزاری می‌شود.

او دلیل برگزار نشدن نشست‌ چهارجانبه را از یک سال به این‌سو، عملی نشدن تعهدات "عمدتأ از جانب پاکستان" خواند و گفت "برای دولت جمهوری اسلامی افغانستان چیزی که بسیار مهم است عملی شدن تعهدات است".

به گفته آقای مستغنی، اکنون پاکستان برای حمایت از روند صلح به رهبری افغان‌ها و مبارزه بر ضد دهشت افگنی تعهدات جدید دارد و با توجه به استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان و آسیایی جنوبی نسبت به هر زمان دیگر، فرصت ایجاد شده است که پاکستان در برابر گروه‌های دهشت افگنی اقدام جدی کند.

نفیس ذکریا، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، به صدای امریکا گفت تهمینه جنجوا، معین این وزارت، هیات آن کشور را در نشست چهارجانبه صلح رهبری میکند و وی روز یکشنبه وارد مسقط، پایتخت عمان، شده است.

در همین حال، مولوی عبدالخبیر اوچقون، معاون شورای عالی صلح افغانستان، در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای این شورا نیز در ترکیب هیاتی است که در نشست چهارجانبه اشتراک می‌کند.

مولوی اوچقون، افزود که افغانستان و پاکستان می‌توانند از فضای به وجود آمده "استفادۀ خوب" کنند.

او گفت که در وضعیت کنونی پاکستان نا گزیر است در قبال روند صلح افغانستان "صادقانه همکاری" کند.

معاون شورای عالی صلح افغانستان در مورد انتخاب مسقط، پایتخت عمان، برای برگزاری این نشست گفت "کشور عربی است میانه خوب با کشورهای عربی حوزه خلیج دارد و در عین حال میانه خوب با ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا دارد و یک کشور اسلامی هم است."

او، افزو که عمان می‌تواند میانجی خوب باشد.

پنجمین نشست چهارجانبه ماه می۲۰۱۶ میلادی در اسلام اباد، برگزار شده بود.

XS
SM
MD
LG