لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: به باور ما صلح باید در میدان جنگ جستجو شود


ارگ می‌گوید که طالبان با انجام حملات تروریستی خط سرخ را عبور کردند
ارگ می‌گوید که طالبان با انجام حملات تروریستی خط سرخ را عبور کردند

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، گفت که طالبان از فرصت‌هایی که برای شان داده شد، استفاده نکردند و "حملات تروریستی" را انجام دادند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که محمداشرف غنی، رئیس جمهور این کشور، قبلأ گفته بود که "فرصت برای طالبان بسیار محدود است و باید از این فرصت‌ها" برای گفتگوهای صلح استفاده کنند.

آقای مرتضوی افزود که گروه طالبان از این فرصت استفاده نکردند و با حملاتی که انجام دادند از "خط سرخ" عبور کرده اند.

آقای مرتضوی گفت "ما فعلأ به این باور رسیدیم که صلح را باید در میدان‌های جنگ جستجو کنیم و گروه‌هایی که دست به کشتار مردم و جنایت می‌زدند، باید به حاشیه رانده شوند".

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که حکومت به خواست مردم، اقشار سیاسی و علمای افغانستان "از تمام ابزار و امکانات علیه این گروه‌های تروریستی" استفاده می‌کند.

او تأکید کرد که حکومت همواره صدای خود را برای صلح بلند کرده و خواست افغان‌ها نیز صلح است؛ اما به گفتۀ وی، کسانی که به "دستور بیگانگان" جنایت می‌کنند، خواست مردم افغانستان استفاده از هرگونه ابزار علیه آنان است.

روز دوشنبه، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، گفت که با گروه طالبان مذاکره نمی‌کنند.

آقای ترمپ افزود "در آنجا (افغانستان) جنگ کاملاً متفاوتی در جریان است. آنان (طالبان) مردم را چپ و راست می‌کشند. مردم بیگناه چپ و راست کشته می‌شوند...شاید زمانی با طالبان مذاکره صورت بگیرد که آیندۀ دور خواهد بود، اما در حال حاضر مذاکره را با این گروه نفی می‌کنیم".

این در حالیست که پیش از این طالبان، مذاکره با دولت افغانستان را نپذیرفته و خواستار مذاکرات رو در رو و مستقیم با ایالات متحده امریکا شده اند.

این اظهارات از سوی رئیس جمهور ترمپ و مقام‌های حکومت افغانستان پس از حملات خونبار اخیر در کابل و برخی ولایات افغانستان صورت می‌گیرد.

واکنش طالبان

از سوی دیگر، طالبان در واکنش به موضع رئیس جمهور ترمپ در اعلامیه‌ای گفته اند که موقف رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، ناشی از سیاست جنگی امریکا است و با انکارش از گفتگو با این گروه، جنگ افغانستان بیشتر از پیش تشدید خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، یک سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای که به رسانه فرستاده، گفته است، رئیس جمهور ترمپ، با کلمات واضح بر مسألۀ صلح و تفاهم، خط بطلان کشیده است.

او گفته است "این که ترمپ و دوستانش صلح را مردود دانسته اند، تمام مسؤولیت‌های تداوم جنگ و خونریزی نیز به دوش آنان است؛ زیرا هم با هجوم شان آتش جنگ کنونی را دامن زده است، و هم احتمالات تفاهم و صلح را نفی می‌کند".

طالبان تأکید کرده اند که تا زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به جنگ مسلحانۀ شان – آنچه را "جهاد" می‌نامند – ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG