لینک های دسترسی

Breaking News

سروی ۱.۲ میلیون جریب زمین دولتی در افغانستان


ادارۀ مستقل اراضی افغانستان گفته است که در شش ماه گذشته از طریق بانک زمین بیش از ۱.۲ میلیون جریب زمین دولتی را سروی کرده است.

این اداره در اعلامیه‌ای گفته است که این زمین‌های دولتی در ۲۸ ولایت افغانستان سروی شده است.

در اعلامیه آمده است که این اداره در نظر دارد تا پایان سال روان خورشیدی، دو میلیون جریب زمین دولتی و زمین‌های عامه تحت استفادۀ دولتی را سروی کند و شامل سیستم بانک اطلاعاتی بسازد.

ادارۀ اراضی افغانستان، بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی، در هشتم ماه حمل امسال، سروی و ثبت رقم دقیق زمین‌های دولتی و ملکیت‌های عامه را در ۲۸ ولایت آغاز کرد.

این اداره بانک زمین دولتی را بر اساس قانون تنظیم امور زمینداری و فرمان رئیس جمهور در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ایجاد کرد که هدف آن سروی و ثبت عصری زمین‌های دولتی و ملکیت‌های عامه تحت استفاده دولت، است.

جذب سرمایه گذاری سکتور خصوصی، تطبیق پروژه‌های اقتصادی، انکشافی و عام‌المنفعه حکومت، ایجاد شغل و ازدیاد عواید ملی از اهداف دیگر این بانک گفته شده است.

در همین حال، وزارت عدلیۀ افغانستان که صلاحیت پیشبرد دعوای زمین‌های دولتی را در محاکم به دوش دارد، تأیید کرد که در جریان سال گذشتۀ خورشیدی، بیش از ۱۲هزار و ۳۰۰ جریب زمین دولتی از چنگ غاصبان بیرون شده است.

امان ریاضت، سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که روند استرداد زمین‌های دولتی غصب‌شده، به شدت جریان دارد.

او افزود: "از ۱۲هزار و ۳۰۰ جریب زمینی که سال گذشته ما به دست آوردیم، به احتمال زیاد در سال ۱۳۹۷ نیز ما بیش از این رقم زمین را که توسط افراد و اشخاص غصب شده است، به نفع دولت استرداد کنیم".

ادارۀ اراضی افغانستان، فهرست ۱۸هزار و ۸۰۰ غاصب زمین را به نهادهای عدلی و قضایی سپرده است که این افراد ۱.۶ میلیون جریب زمین دولتی را در سراسر افغانستان غصب کرده اند.

پیش از این ادارۀ اراضی افغانستان گفته بود که در سه سال گذشته حدود ۵۰۰هزار جریب دولتی را از نزد غاصبان استرداد کرده است.

XS
SM
MD
LG