لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان از چین برای تجهیز لوای کوهی کمک خواست


پیش از این نیز، در این مورد بحث‌های صورت گرفته بود.

محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در دیدار با لی زوچیگ، لوی درستیزی چین یک بار دیگر از آن کشور خواست تا افغانستان را در تجهیز و حمایت از لوای نیروهای کوهی کمک کند.

قادرشاه، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که آقای اتمر روز چهارشنبه هفته گذشته به دعوت معاون رئیس جمهور چین به آن کشور سفر کرد و در دیدار با مقام‌های آن کشور در مورد تأمین امنیت، مبارزه با تروریزم، همکاری چین در زمینۀ گفتگوهای صلح افغانستان، بهبود روابط اقتصادی دو کشور گفتگو کرد.

آقای قادرشاه گفت که مقام‌های دو کشور روی همکاری‌های مشترک امنیتی و نظامی در چهارچوب "دیالوگ مشترک نظامی استراتیژیک" صحبت کرده و توافقاتی را انجام دادند.

مشاور امنیت ملی افغانستان در این دیدار، ایجاد لوای کوهی را برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی در مناطق کوهستانی مهم خوانده و گفته است که ایجاد این لوا فعالیت‌های تروریستی را در مناطق "سرحدی و کوهستانی" محدود می‌سازد.

در این یدار آقای اتمر در زمینۀ تجهیز نیروهای لوای کوهی از حکومت چین درخواست کمک کرده است.

آقای قادرشاه گفت "پیشنهاد حکومت افغانستان این بود که تنها در تجهیز لوای کوهی چین کمک کند نه اینکه چین لوای کوهی را بسازد. این در چوکات نیروهای افغانستان ساخته خواهد شد و در رابطه به تجهیزات شان از چین همکاری خواسته شده".

به گفته آقای قادرشاه، این لوا در ولایت بدخشان افغانستان ساخته خواهد شد.

به گفته دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی افغانستان، لوی درستیز چین در مورد همکاری‌های مشترک امنیتی و نظامی میان دو کشور، به ویژه تجهیز نیروهای افغان ابراز آماده‌گی کرده است.

پیش از این نیز بحث‌های در مورد ایجاد لوای کوهی در افغانستان با حمایت چین صورت گرفته بود، وزارت دفاع افغانستان گفته بود، چین پذیرفته است که هزینۀ مالی ایجاد این لوا را بپردازد؛ اما وزارت دفاع چین، این گزارش را بی اساس خوانده بود.

همچنان آقای اتمر با وانگ يی، وزیر امور خارجه چین نیز روز جمعه دیدار کرده است.

آقای اتمر و آقای یی، روی ادامه گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان گفتگو نموده و توافق کردند ه در "آینده نزدیک" نشست وزرای خارجه سه کشور برگزار گردد.

مقام‌های دو کشور روی بررگزاری نشست سه جانبه در سطح معینان وزارت‌های خارجه افغانستان، چین و پاکستان نیز تصمیم اتخاذ گردند.

XS
SM
MD
LG