لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال سفیر افغانستان از افزایش صلاحیت سربازان امریکایی


امریکا تصمیم گرفته است که صللاحیت سربازانش را در افغانستان بیشتر سازد

در حالی که وزارت دفاع افغانستان، در واکنش به اظهارات جیم متیس وزیر دفاع امریکا در مورد افزایش صلاحیت‌های سربازان آن کشور در افغانستان، گفته است که در قبال هر تصمیمی که میان حکومت‌های افغانستان و امریکا صورت بگیرد، این وزارت در عملی‌کردن آن پابند است؛ اما سفارت افغانستان در واشنگتن از این تصمیم استقبال کرده است.

پس از آن که جیم متیس، وزیر دفاع امریکا گفت که به سربازانش در افغانستان صلاحیت بیشتر می‌دهد، جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا گفت، تحت هر شرایطی که باشد، امریکا باید جنگ تحمیلی در افغانستان را پایان دهد.

جنرال دولت وزیری، افزود که نبرد افغانستان طولانی شده است و این جنگ، جنگ افغانستان نیست.

او گفت "هر گونه‌ای که باشد، امریکا و ناتو، این جنگ را خاتمه دهند، مردم خسته شده اند، این جنگ ما نیست، در اینجا هراس‌افگنان جهانی جنگ می‌کنند".

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، این را نیز گفت که امریکا و افغانستان کشورهای مستقل اند، هر تصمیمی که میان سران دو کشور گرفته شود، وزارت دفاع ملی از آن تصامیم حمایت می‌کند.

اما؛ حمدالله محب، سفیر افغانستان در واشنگتن در صفحۀ توییترش، از تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، مبنی بر برداشتن محدودیت از وزارت دفاع کشورش در بخش تنظیم سربازان آن کشور در افغانستان، استقبال کرده است.

آقای محب در این باره از طریق سفارت افغانستان در واشنگتن اعلامیه‌ای را نشر کرده است که در آن، از دادن صلاحیت به وزیر دفاع امریکا در مورد چگونگی شمار سربازان آن کشور در افغانستان از سوی دونالد ترمپ، استقبال شده است.

در اعلامیه گفته شده است "در بخشی از ستراتیژی بزرگ امریکا که ما با همکاران امریکایی خود مشترک کار می‌کنیم، ما مطمئن‌ ایم که وزارت دفاع امریکا و جنرال متیس با دادن صلاحیت تازه، اهداف ستراتیژیک مشترک امریکا و افغانستان را بیشتر تقویت می‌کند، این به مبارزۀ عساکر شجاع ما در نبرد با داعش، القاعده و طالبان کمک لازمی است".

در یک اعلامیۀ منتشرۀ چهاردهم جون پتناگون گفته شده است، با دادن صلاحیت، ممکن در شمار عساکر در افغانستان تغییری نیاید؛ بلکه این به وزارت دفاع موقع را مساعد می‌سازد که مأموریت خود را به خوبی انجام دهد و برای تأمین امنیت منطقه، به تعهدات خود تغییرات مناسب به میان آورد.

در اعلامیه پتناگون هم‌چنان گفته شده است که هدف اصلی سربازان امریکایی، آموزش و کمک به سربازان افغان است.

دقیقاً همین خواست را وزارت دفاع افغانستان از ایالات متحدۀ امریکا دارد، جنرال دولت وزیری سخنگوی این وزارت گفت، امریکا با نیروهای امنیتی افغان کمک کند تا آنان خود در برابر هراس‌افگنان بجنگند و از مرزهای شان دفاع کنند.

جنرال وزیر افزود "به ما کمک کنند که عملیات‌های مستقل را انجام دهیم، طوری که در دو سال همین کار را می‌کنیم".

پنتاگون روز گذشته هم‌چنان گفته است که فیصلۀ تازه، بخشی از ستراتیژی گسترده در مورد منطقه است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا روز سه شنبه سیزدهم جون، به وزیر دفاع‌اش صلاحیت داد که در مورد شمار عساکر آن کشور در افغانستان خود فیصله کند.

XS
SM
MD
LG