لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی‌ها از قرارداد استخراج معادن افغانستان با شرکت‌های امریکایی


وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می‌گوید که استراتیژی این وزارت واضح و شفاف است.

دیدبان شفافیت افغانستان از برنامه وزارت معادن و پترولیم این کشور مبنی بر امضای قرارداد استخراج معادن با شرکت‌های امریکایی اظهار نگرانی می‌کند.

سیداکرام افضلی، رئیس دیدبان شفافیت افغانستان روز دوشنبه در نشست خبری گفت که هنوز افغانستان ظرفیت استخراج معادن را ندارد و در صورتی که با هرشرکت خارجی به شمول شرکت‌های امریکایی قرارداد استخراج این معادن را امضا کند، زمینۀ "فساد و سؤاستفاده" را فراهم می‌کند.

آقای افضلی افزود که مقام‌های حکومت افغانستان مصمم است که در آیندۀ نزدیک قرارداد استخراج برخی معادن را با شرکت‌های امریکایی به امضا برساند؛ اما به گفته آقای افضلی تا اکنون اطلاعات کافی را در اختیار مردم افغانستان قرار نداده اند.

او گفت"مردم افغانستان حق دارند بدانند که حکومت افغانستان به نمایندگی از مردم، بربنیاد کدام شرایط و چگونه قراردادها را با کشورهای خارجی به ویژه با امریکا امضا می‌کند و بلاخره در این قراردادها منافع مردم افغانستان تا چه اندازه در نظر گرفته می‌شود".

رئیس دیدبان شفافیت افغانستان گفت که اگر حکومت افغانستان می‌خواهد قراردادهای استخراج معادن را با شرکت‌های امریکایی امضا کند، باید براساس منافع مردم افغانستان باشد.

او افزود که هنوز اصلاحات جدی در ادارات دولتی افغانستان ایجاد نشده و ناامنی نیز وجود دارد.

آقای افضلی گفت که تا اکنون وزارت معادن و پطرولیم افغانستان نمی‌تواند ارقام دقیق از عواید معادن را ارائه کند.

به گفته آقای افضلی، امضای قرارداد با شرکت‌های خارجی با توجه به وضعیت کنونی، زمینۀ سواستفاده را فراهم می‌سازد و به ضرر مردم این کشور است.

اما عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان به صدای امریکا گفت که استراتیژی این وزارت شفاف است و مدیریت و ظرفیت نیز در این وزارت وجود دارد.

آقای مطفی افزود در صورتی که بخواهند با شرکتی، قرارداد استخراج معادن را به امضا برسانند، نخست بررسی خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG