لینک های دسترسی

Breaking News

ولسوالی بَل‌چراغ فاریاب به دست طالبان سقوط کرد


مقام‌های محلی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان از سقوط ولسوالی بَل‌چراغ این ولایت، به دست طالبان خبر دادند.

داکتر نقیب‌الله فایق، والی فاریاب به رادیو‌آشنا – صدای امریکا گفت که نیروهای امنیتی این ولسوالی از سه‌روز به این‌سو زیر تهدید طالبان بودند و هیچ‌گونه کمکی به ‌آنان صورت نگرفت و برای دومین‌بار ولسوالی بَل‌چراغ به دست طالبان سقوط کرد.

فایق گفت: "بَل‌چراغ دوتا تعمیر خالی مانده، ده تا ۱۵ نفر از نیروهای امنیتی اونجا مانده بود، برای شان کمک نیامد، سه روز می‌شد در تهدید بود و طالبان برای شان اخطار داده بود".

بر اساس گزارش‌های تأیید نشده، دیشب ولسوالی بَل‌چراغ فاریاب بدون درگیری به دست طالبان سقوط کرد و تمام نیروهای دولتی و سربازان که شمار شان حدوداً به ۴۰ تن می‌رسیدند، اسیر طالبان شدند.

طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که هنوز هم یازده ولسوالی دیگر زیر تهدید است.

آقای رحمانی افزود: "یک هفته بود که در حالت محاصره بود، اعاشه نداشت، مرمی خلاص کرد، به مجبوریت طالبان انها را اسیر گرفته اند، انتقال داده اند در یک منطقه کولیان می‌گوید، فعلا بیرق‌های طالبان در ولسوالی بالا کرده....ما روزانه ده ده بار وضعیت فاریاب را تشریح می‌دهیم، هیچ توجه نمی‌کنند".

قاری یوسف احمدی، یک سخنگوی طالبان با ارسال پیامی به رسانه‌ها ادعا کرده است که نیروهای موجود در این ولسوالی به آنها پیوسته و کنترول ولسوالی بَل‌چراغ فاریاب در اختیار آنها قرار داده اند.

با این حال پولیس فاریاب و قول اردوی ۲۰۹ شاهین که مسؤولیت دفاعی زون شمال و شمال‌شرق را دارند، درباره سقوط ولسوالی بَل‌چراغ جزئیات نداده اند.

پیش از این نیز، ولسوالی بَل‌چراغ فاریاب به دست طالبان سقوط کرده بود؛ اما پس از عملیات نظامی، نیروهای افغان، آن ولسوالی دوباره به تصرف دولت در آمد.

این در حالی است که صبح امروز یکشنبه (۲۸ اسد)، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با علما، بزرگان و متنفذین فاریاب در ارگ، گفته است که امنیت و برنامه‌های انکشافی در این ولایت مورد توجه و از اولویت‌های حکومت است.

ارگ در خبرنامه‌ای از قول رئیس جمهور گفته است: "در بخش امنیت، همکاری مردم ولایت فاریاب مهم است و حکومت نیز در زمینۀ تامین امنیت این ولایت، برنامه‌های را روی دست دارد".

رئیس جمهور گفته است که کار عملی برنامه‌ای در رابطه به خشکسالی و جلوگیری از سیلاب‌ها، تا دو ماه دیگر آغاز خواهد شد و زمینه‌های شغلی را در فاریاب فراهم می‌کند.

مولوی شیخ احمد، یکی از علمای دینی فاریاب در این دیدار گفته است که مردم فاریاب از برنامه‌های سیاسی، اقتصادی و صلح حکومت حمایت می‌کنند و از رئیس جمهور خواسته است که به امنیت و برنامه‌های توسعوی فاریاب بیشتر توجه کند.

XS
SM
MD
LG