لینک های دسترسی

Breaking News

قانونی: تصمیم در مورد کرزی قبل از کنفرانس بن گرفته شده بود


محمدیونس قانونی، معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان، گفت که جامعۀ جهانی، در اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی پس از سقوط رژیم طالبان، در نشست بن آلمان، در مورد گزینش حامد کرزی، به عنوان رئیس جمهور افغانستان، پیش از کنفرانس بن تصمیم گرفته بود.

آقای قانونی، که روز پنجشنبه در نشستی زیر نام "ناگفته‌های کنفرانس بن" در مؤسسۀ مطالعات سیاسی و حقوقی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که جیمز دابنس، نمایندۀ امریکا در کنفرانس بن زمانی که برای طرح بدیل طالبان به پاکستان رفته بود، احسان‌الحق، رئیس وقت آی.اِس.آی مسأله گزینش حامد کرزی، در رأس حکومت انتقالی را مطرح کرد و رئیس آی.اِس.آی هم این گزینش را پذیرفت.

آقای قانونی، افزود که پیش از این که کنفرانس بن دایر شود، در مورد بدیل طالبان و اینکه شخص آقای حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در رأس دولت انتقالی قرار بگیرد، اجماع بین‌المللی وجود داشت.

آقای قانونی گفت "معنی این حرف این بود که آی.اِس.آی می‌فهمید که یکی از چهره‌های مورد نظر امریکا حامد کرزی است".

یونس قانونی گفت که جامعۀ جهانی می‌خواست تا یک "پشتون" رئیس حکومت انتقالی بدیل طالبان گردد.

او گفت "این اشتباهی که آقای کرزی، صرفاً در کنفرانس بن مطرح شد، این اشتباه، اشتباه نادرست است...شما می‌دانید که در کنفرانس‌های کلان تصمیم گرفته نمی‌شود، پیش از کنفرانس تصمیم گرفته می‌شود".

محمد یونس قانونی، در کنفرانس "بن" رهبری جبهۀ متحد یکی از چهار جانب مطرح را به دوش داشت و به تصوراتی که گویا حامد کرزی، دو رأی موافق اشتراک‌کنندگان این نشست را داشت و متباقی یازده تن دیگر، از عبدالستار سیرت، وزیر عدلیۀ وقت محمد ظاهر شاه، حمایت کردند.

همچنان او تأیید کرد که جامعۀ جهانی بر آقای سیرت، فشار آورد تا از نامزدی‌اش صرف نظر کند.

در کنفرانس "بن" محمدیونس قانونی، جبهۀ متحد، عبدالستار سیرت، گروه روم، سید حامد گیلانی، مجاهدین پشاور و همایون جریر، روندی موسوم به قبرس را رهبری می‌کردند.

آقای قانونی، جبهۀ متحد را طرف اصلی کنفرانس "بن" یاد کرد. به باور وی، اگر جبهۀ متحد در کنفرانس بن قربانی نمی‌داد، بار دیگر افغانستان به سوی جنگ‌های داخلی می‌رفت.

در نشست روز پنجشنبه، معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان پذیرفت که در بخش تشکیل کابینه، فشارهای جهانی روی برهان‌الدین ربانی، رئیس دولت افغانستان موجود بود که به این دلیل او مجبور شد که در عوض بحث روی گماشتن اعضای کابینه در کابل، فهرستی ۶۲ نفری افراد مورد نظرش را بفرستد.

به گفتۀ قانونی، از این فهرست هفده تن به عنوان اعضای کابینۀ حکومت مؤقت انتخاب شدند.

کنفرانس بن هفده سال، پس از سقوط رژیم طالبان در دسامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آلمان برگزار شد که آگاهان این کنفرانس را برای تغییر افغانستان از دهشت‌افگنی به سوی دموکراسی مهم می‌پندارند.

هدف این کنفرانس شکل‌گیری اداره مؤقت و سپس پایه‌گذاری نظام پسا طالبان بود.

XS
SM
MD
LG