لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: نهادهای حکومتی اسناد دولتی را ثبت آرشیف کنند


عبدالله گفت که آرشیف افغانستان در سطح منطقه بی‌نظیر است

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان می‌گوید که اداره‌های حکومت اسناد مهم دولتی را باید تسلیم یا حداقل ثبت آرشیف ملی کنند.

او که امروز از نمایشگاه آثار خطی در آرشیف ملی دیدن می‌کرد، گفت که افغانستان دارای اسناد مهمی است که بیانگر تاریخ این کشور می‌باشد.

آقای عبدالله همچنان گفت که آرشیف ملی افغانستان، از لحاظ اسناد تاریخی، آثار خطی و هنر خطاطی یکی از فنی‌ترین آرشیف‌ها در سطح منطقه است که به عنوان یک گنجینه باید حفظ گردد.

او افزود نهادهای حکومتی آن آثاری را که به آنها تعلق دارد، برای نگهداری بهتر آن آثار را در آرشیف ملی بسپارند یا حد اقل کار این است که باید ثبت آرشیف ملی کنند.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت "البته از لحاظ گنجایش شما اگر فکر کنید، آثاری که در ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه است، آرشیف ملی ما گنجایش آن را ندارد، این را هم باید مدنظر داشته باشیم؛ اما مسأله مهم این است که این آثار همه ثبت آرشیف ملی کشور باشد تا در موقع آن برای تحقیق از آن استفاده شود، در جایش برای نمایشگاه‌ها".

آقای عبدالله، گفت که برخی آثار خطی را به آرشیف ملی افغانستان می‌سپارد و از مردم نیز خواست آن آثار خطی که ارزش تاریخی و فرهنگی دارد، آنها را در آرشیف ملی افغانستان ثبت کنند.

آرشیف ملی افغانستان دارای دو بخش آثار خطی و اسناد تاریخی است که بر بنیاد آمار رسمی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در حال حاضر بیش از ۱۸۰ هزار سند تاریخی و آثار خطی در آرشیف ملی نگهداری می‌شود.

ریاست اجرائیه افغانستان گفته است، هم اکنون، ۹۰۰۰ نسخۀ خطی، ۱۰۰ هزار صنعت و اسناد تاریخی و ۵۰ هزار قطعه عکس تاریخی و هزاران جلد کتاب به زبان‌های مختلف از قرن اول هجری و پیش از آن، در آرشیف ملی افغانستان موجود است.

XS
SM
MD
LG