لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: در قبولی استعفای نور موافق بودم؛ اما جمعیت هم در کنارم بود


رئیس اجرائیه افغانستان در جلسه شورای وزیران در برابر اظهارات عطامحمد نور واکنش نشان داد
رئیس اجرائیه افغانستان در جلسه شورای وزیران در برابر اظهارات عطامحمد نور واکنش نشان داد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر عطا محمد نور، امروز در نشست شورای وزیران گفت که در پذیرفتن استعفای وی توسط رئیس جمهور غنی، موافقه کرده است.

رئیس اجرائیه افغانستان روز دوشنبه در جلسۀ نوبتی شورای وزیران در کاخ سپیدار که در مقابل خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که با پذیرفتن استعفای عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، پانزده روز قبل موافقه کرده است.

رئیس اجرائیه افغانستان افزود "در جاهایی که گفت هشتاد درصد من مسؤول بودم، من فکر می‌کنم که صد در صد آن استعفا هم چی بوده، یک مدتی مذاکرات مستقیم داشتند و رئیس جمهور و باقی این تمام همکاران حکومت هستند، هر لحظه آن را من گفته ام نه این اقدام صورت نگیرد؛ اما بلاخره به یک جایی رسید که یک کاری باید صورت می‌گرفت، من فقط ۲۰ یا ۱۵ روز قبل، برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد و قبولی استعفا اعلان شود یک هفتۀ بعد".

به گفتۀ آقای عبدالله، در پذیرفته‌شدن استعفای آقای نور در کنار رئیس جمهور است و رهبری جمعیت اسلامی نیز موافقت داشت.

رئیس اجرائیه گفت "رهبری جمعیت اسلامی افغانستان در آن تصمیم با ما یک جای بودند و اینها وعده سپرده بودند که در همین خلا، آسمان به زمین نمی‌خورد، یک کسی که خدمت کرده به افغانستان واقعاً، در آن ولایت افغانستان خدمت کرده، فراتر از آن خدمت کرده در تأمین امنیت، در جلب سرمایه‌گذاری؛ اما خودش استعفای خود را قبلاً مطرح کرده البته باز شرایطی که می‌گوید، بودم نبودم، آن کار من نیست".

به گفتۀ وی، رهبری جمعیت وظیفه گرفت که در خلال یک هفته، والی بلخ را متقاعد می‌سازند تا از رئیس جمهور بخواهد که استعفایش را قبول کند؛ اما پس از سفر به بلخ، مسایل طوری دیگری شد.

رئیس اجرائیه افغانستان تأکید کرد که باید این مسأله هم اکنون از طریق مسالمت‌آمیز حل گردد.

عبدالله عبدالله، در پاسخ اظهارات عطامحمد نور، والی پیشین بلخ که گفته بود، دندان‌های آقای عبدالله را خواهد کشید، به خنده گفت "در پهلوی تمام مصروفیت‌های که دارم، تکلیف دیگر هم به من متوجه شد که دندان‌های خود را متوجه باشم که کسی نکشد".

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ روز شنبه، در مراسم سی‌وسومین سال‌یاد عبدالقادر ذبیح‌الله، یک فرمانده پیشن جمعیت، گفت که والی بادآورده نیست و به مکتوب کسی برطرف نمی‌شود.

او در قبول استعفایش، ۲۰ درصد رئیس جمهور و ۸۰ درصد رئیس اجرائیه را مسؤول خواند و در سخنان تندش، به عبدالله عبدالله، دشنام نیز گفت؛ اما آقای عبدالله در امروزش، هیچ واکنشی در برابر آنها نشان نداد.

ریاست جمهوری افغانستان، هفتۀ گذشته اعلام کرد که رئیس جمهور غنی، استعفای عطامحمد نور، را پذیرفته است و به جای وی، انجنیر محمد داوود را به سمت ولایت بلخ گماشته؛ اما هنوز آقای داوود، به حیث والی بلخ کارش را آغاز نکرده است.

XS
SM
MD
LG