لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: تهدید رسانه‌ها از سوی مقامات قابل قبول نیست


عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، با آنکه پیشرفت‌ها و مشکلات را در بخش دسترسی به اطلاعات تأیید می‌کند؛ اما می‌گوید که تهدیدشدن رسانه‌ها از سوی مقامات دولتی، برای حکومت قابل قبول نیست.

رئیس اجرائیه افغانستان روز چهارشنبه که در مراسم تجلیل مشترک یونسکو و حکومت افغانستان از روز جهانی دسترسی به اطلاعات صحبت می‌کرد، گفت که رسیدن اطلاعات نادرست به مردم، سبب ایجاد فاصله میان ملت و حکومت می‌شود.

آقای عبدالله، مالک اصلی اطلاعات را مردم و امانت‌دار آن را حکومت خواند و افزود، قربانی‌های مردم افغانستان در راستای حصول اطلاعات و آزادی بيان، نبايد قربانی سليقه‌های شخصی گردد.

او گفت "می‌دانم که مشکلاتی در جاهایی وجود دارد و این مشکلات باید رفع شود، موانع باید برداشته شود، پرکتس‌های غیرقانونی صورت نگیرد، مثلاً اگر خبری از رسانه‌ای پخش می‌شود و از طرف یکی از مقامات به آنها تیلفون می‌شود، تهدیدآمیز برخورد می‌شود، این روش قابل قبول برای ما نیست و این را اجازه نخواهیم داد".

رئیس اجرائیه افغانستان تأکید کرد، هیچ مقامی حق ندارد خارج از چارچوب قانون دست به کاری بزند که برای افراد و نهادها تهدیدآمیز تلقی شود.

افغانستان در حالی از روز جهانی دسترسی به اطلاعات تجلیل می‌کند که حکومت این کشور قانون حق دسترسی به اطلاعات را توشیح کرده است و کمیسیونی نیز از روند دسترسی شهروندان افغان به اطلاعات نظارت می‌کند.

اما رئیس و اعضای این کمیسیون گفته اند که اکثراً حکومت به قانون عمل نمی‌کند و مقام‌های حکومتی هنوز هم اطلاعات را از مردم مخفی نگهمیدارند.

XS
SM
MD
LG