لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: کشورها دوستی‌شان را با افغانستان در عمل ثابت سازند


رئیس اجرائیه افغانستان گفت که این کشور از همه دولت‌ها کمک‌ مالی انتظار ندارد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان گفت که کشورش از تمام دولت‌ها انتظار کمک‌ مالی ندارد؛ اما باید کشورها از اقدامات و پالیسی‌های که سبب بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود، اجتناب کنند.

آقای عبدالله، که در مراسم امضای قرارداد تمویل ۱۰۸ پروژۀ انکشافی در افغانستان از سوی هند، صحبت می‌کرد، با خرسندی از کمک‌ها و سیاست هند در قبال افغانستان گفت، آن کشور همواره در بازسازی افغانستان نقش داشته و در ردۀ کشورهایی قرار دارد که بیشترین کمک مالی را به افغان‌ها کرده است.

آقای عبدالله، در ادامه افزود که هند خواستار ثبات در افغانستان است و از بازسازی در این کشور حمایت می‌کند؛ اما به گفتۀ وی، برخی کشورها چنین رویکردی ندارند.

آقای عبدالله گفت "از بی‌ثبات ساختن افغانستان، از راکت پراگنی‌ها، از حملات انتحاری چیزی به دست هیچ کسی نمی‌آید. توقع ما این است کشورهای که ادعای دوستی با ما دارند، دوستی خود را در عمل ثابت سازند".

هرچند آقای عبدالله، مشخصأ از پاکستان نام نبرد؛ اما در چند روز اخیر نزدیک به ۲۰۰ راکت از آن سوی خط دیورند به جانب افغانستان پرتاب شده است و در حملات خونبار انتحاری که اخیرأ در کابل و ولایات افغانستان انجام شده، حکومت این کشور، پاکستان را مسؤول می‌داند.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت که این کشور از همه دولت‌ها کمک‌ مالی انتظار ندارد؛ اما کشورها باید از پالیسی و اقدامی که منجر به بی‌ثباتی در افغانستان می‌شود، اجتناب کنند.

مقام‌های حکومت افغانستان همواره پاکستان را مسؤول بی‌ثباتی در این کشور خوانده اند، آنچه که همواره از سوی مقام‌های پاکستانی رده شده است.

پروژه‌های جدید هند

حکومت هند ۱۰۸ پروژه انکشافی را در افغانستان با ارزش ۳۱ میلیون دالر تمویل می‌کند.

این پروژه‌ها که در بخش‌های زیربنا، معارف، تحصیلات عالی، حکومت داری و دیگر بخش‌های انکشافی است در ۳۱ ولایت افغانستان تطبیق خواهد شد.

قرارداد این پروژه‌ها، روز سه شنبه میان مقام‌های ۱۴ اداره حکومت افغانستان و سفارت هند مقیم کابل در قصر سپیدار امضا شد.

منپریت هورا، سفیر هند مقیم کابل گفت که مشترکاً با مقام‌های افغان روی چگونگی تطبیق پروژه‌های بیشتری که سبب ایجاد تغییر در وضعیت زندگی مردم در افغانستان می‌شود، کار می‌کنند.

XS
SM
MD
LG