لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: فروش مهمات نظامیان افغان کمتر از خیانت ملی نیست


رئیس اجرائیه گفت که فساد در نیروهای امنیتی سبب تضعیف روحیۀ این نیروها می‌شود

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان امروز تأیید کرد که هنوز هم مهمات و اسلحۀ نظامیان افغان به مخالفین مسلح دولت فروخته می‌شود که این کار کمتر از خیانت ملی نیست.

آقای عبدالله، که در آخرین روز کنفرانس سه روزۀ "مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی و دفاعی" صحبت می‌کرد، گفت گفت که برخی مواقع از خط نبرد نیروهای امنیتی به ریاست اجرائیه و ریاست جمهوری گزارش‌هایی می‌رسند که نظامیان افغان با کمبود مهمات مواجه شده اند؛ اما به تعقیب آن باخبر می‌شوند که مهمات آنجا به "دشمن" فروخته شده است.

او افزود "دشمن منابع تمویل دارد، از مواد مخدر، از قاچاق، از اختطاف، از کسانی که حمایت می‌کنند، این منابع تمویل شان است؛ اما در پهلوی آن، اگر ما وسیلۀ این را بسازیم که آنها تجهیز شوند، از طریق چیزی که باید در اختیار نیروهای امنیتی – دفاعی ما باشد و آن در دفاع از مردم قرار بگیرد، در اختیار دشمن قرار می‌گیرد و بعد سینۀ مردم هدف قرار بگیرد، خوب این چیزی کمتر از خیانت ملی نیست".

همچنان رئیس اجرائیه افغانستان تأیید کرد، هنوز هم مواردی وجود دارد که در بخش مواد تأمیناتی قطعات، اکرامیه قربانیان نیروهای امنیتی افغان و ادویه‌ای که باید به سربازان زخمی رسانده شود، "دستبرد" صورت می‌گیرد.

پیش از این نیز، اتحادیه اروپا در گزارشی که در ماه ثور منتشر کرد، از فروش اسلحه و مهمات نیروهای افغان به طالبان نگرانی کرده و گفته بود که قربانیان اصلی فساد در نیروهای امنیتی افغان، افراد ملکی اند.

در آن گزارش گفته شده است "فساد توانایی نیروهای امنیتی را کاهش داده است و به طالبان اجازه می‌دهد تا قدرت شان را در میدان جنگ بلند ببرد، فساد هر هفته سبب کشته‌شدن افغان‌ها می‌شود؛ زیرا اسلحه، مهمات و تجهیزات نیروهای امنیتی، بالای طالبان به فروش می‌رسد".

رئیس اجرائیه افغانستان تأکید کرد که برای مبارزه با این گونه موارد، باید از رهبری تا سطح پایین نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان، ارادۀ قاطع به وجود آید و مسؤولان صادقانه عمل کنند.

به گفتۀ وی، فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی روی توانمندی نظامیان افغان تأثیرات سوء دارد و برعکس مبارزه با فساد در این نهادها سبب امنیت، رفاه و آرامش خواهد شد.

این در حالی است که حکومت افغانستان در تلاش است تا برای تأمین امنیت، فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی این کشور ازبین برود و به همین منظور کنفرانس سه روزه "مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی و دفاعی" را برگزار کرد.

لوی سارنوالی افغانستان، در روز اول این کنفرانس، تفاهمنامه‌های جداگانه را با وزارت‌های دفاع و داخله، و ریاست عمومی امنیت ملی این کشور به منظور مبارزۀ مشترک در برابر فساد اداری در این نهادها امضا کرد.

XS
SM
MD
LG