لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: از تلاش‌های صلح با مالکیت افغان‌ها استقبال می‌کنیم


عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان روز جمعه (۲۰ میزان) در دوشنبه پایتخت تاجکستان در نشست سران کشورهای عضو سازمان شانگهایی، خواستار همکاری کشورهای منطقه در جنگ علیه تروریزم شد و گفت که از هر اقدامی برای موفقیت پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.

آقای عبدالله افزود که حکومت وحدت ملی، به تلاش‌هایش در زمینه دست‌یابی به صلح به رهبری و مالکیت این کشور ادامه می‌دهد و از هر تلاشی در این راستا نیز پشتیبانی می‌کند.

او گفت "ما از هرتلاش در داخل یا در بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنیم. اما بر مشوره‌های همه جانبه، هماهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند تأکید می‌نماییم".

آقای عبدالله از کشورهای عضو سازمان شانگهایی خواست تا میان گروه‌های تروریستی فرق قایل نشوند و آنان را به "تروریست‌های بد و خوب" تقسیم نکنند.

همچنان این مقام حکومت افغانستان کشورهای منطقه را مخاطب قرار داد و گفت "جنگ علیه دهشت‌افگنی، افراط‌گرایی و جدایی طلبی نیازمند تلاش مشترک و همکاری و هماهنگی نزدیک میان ما است".

آقای عبدالله، گروه داعش موسوم به دولت اسلامی را تهدید جدی به این کشور خواند و گفت که بیشترین جنگجویان گروه داعش در این کشور، غیرافغان‌ها اند و در "تعامل و اتحاد" با طالبان عمل می‌کنند.

او تأکید ورزید که کشورش با تمام کشورهای دخیل در قضیه افغانستان به ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کند تا "زیرساخت‌ها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را که زمینه‌ی کمک مالی، استخدام، تربیه فکری-ایدلوژیک،‌ آموزش، فراهم آوری نیروی بشری و لوژستیک را برای آنان جهت بی‌ثبات سازی کلیه منطقه فراهم می‌سازند از میان برداریم".

آقای عبدالله در رأس یک هیأت بلند پایۀ حکومتی، روز پنجشنبه (۱۹ میزان) به هدف اشتراک در هفدهمین نشست سران کشورهای عضو شانگهایی به دوشنبه، پایتخت تاجکستان سفر کرد.

افغانستان از سال ۲۰۱۲ به این‌سو به عنوان ناظر در نشست‌های سران کشورهای عضو شانگهایی اشتراک می‌کند.

چین، روسیه، کشورهای آسیایی میانه، هندوستان و پاکستان کشورهای عضو این سازمان اند که در سال ۲۰۰۱ ایجاد شده است.

در کنار افغانستان، ایران، بیلاروس و منگولیا نیز کشورهای ناظر اند.

XS
SM
MD
LG