لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار عبدالله با رئیس جمهور پاکستان در تاجیکستان


دو مقام افغان و پاکستانی در دیدارشان، روی همکاری نزدیک دو کشور تأکید کرده اند

ریاست اجرائیه افغانستان گفته است که عبدالله عبدالله، عصر روز چهارشنبه (۳۰ جوزا) با ممنون حسین، رئیس جمهور پاکستان در پایتخت تاجیکستان دیدار و روی مبارزه با دهشت‌افگنی و ثبات منطقه‌یی گفتگو کرد.

بر بنیاد خبرنامه‌ای سپیدار، ممنون حسین، رئیس جمهور پاکستان از این که افغانستان در کشته‌شدن مولانا فضل‌الله، رهبر طالبان پاکستان نقش فعال داشته، سپاسگزاری کرده است.

پیش از این مقام‌های افغان و امریکایی تأیید کرده اند که ملا فضل‌الله،به تاریخ ۲۳ جوزا در ولایت کنر افغانستان در حمله‌ای طیاره بی‌پیلوت امریکایی کشته شد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان گفته است که این کشور بدون استثنا، هراس‌افگنان را هدف قرار می‌دهد و در گذشته نیز رهبران ارشد تحریک طالبان پاکستان را هدف قرارداده است.

همچنان، دو مقام افغان و پاکستانی در دیدارشان، روی همکاری نزدیک دو کشور تأکید کرده اند.

رئیس جمهور پاکستان گفته است: "عمل به اساس برنامه مشترک عمل پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی می‌تواند هردو کشور را در راه دست‌یافتن به ثبات و امنیت منطقه‌یی و بهبود روابط میان دو کشور کمک کند".

آقای عبدالله، با اشاره به تماس‌ها میان کابل – اسلام‌آباد، ابراز امیدواری کرده است که طبق "برنامه مشترک افغانستان – پاکستان برای صلح و همبستگی" عمل شود تا دو کشور را برای دستیابی به صلح و مبارزۀ مشترک با هراس‌افگنی کمک کند.

رئیس اجرائیه افغانستان، بار دیگر خواهان اقدامات "عملی و قاطع" پاکستان، برضد رهبران و جنگجویان طالبان در آن کشور شده است.

بر بنیاد معلومات سپیدار، آقای عبدالله و رئیس جمهور پاکستان، بر اعتمادسازی میان کابل – اسلام‌آباد و تبادل معلومات استخباراتی تأکید کرده اند.

دوجانب همچنان گفته اند که در برابر آن شمار طالبانی که آمادۀ صلح نباشند، با زور و قوت برخورد صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که روز گذشته، محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان در رأس هیاتی به پاکستان رفت و مقام‌های افغان گفته که این هیأت مقام‌های پاکستان، دیدار و گفتگو کرده است.

در همین حال، منبعی از حکومت افغانستان به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که شماری از اعضای این هیأت، شام چهارشنبه به ازبیکستان سفر کرده اند.

در این اواخر، سفرهای مقام‌های نظامی و ملکی پاکستان و افغانستان افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG