لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپا: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دفاع از ارزش‌ها است


اتحادیه اروپا در افغانستان تاکید کرده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان، دفاع از ارزش‌های این کشور است.

این اتحادیه در یک توییت نوشته است: "۲۸ سپتمبر (۶ میزان) فرصتی برای افغان‌ها خواهد بود تا حمایت شان را از دموکراسی و تحکیم مشروعیت رهبری سیاسی شان نشان دهند."

این در حالی است که ۱۹ روز از آغاز پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری سپری می‌شود؛ اما برنامه‌های انتخاباتی در پایتخت و ولایات کم‌رنگ بوده است.

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته اند که منتظر نتایج هشتمین دور گفتگوهای نمایندگان ایالات متحده و طالبان استند.

از سوی دیگر، کمتر از یک‌ونیم ماه دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای این کمیسیون گفت که از لحاظ تخنیکی در سراسر افغانستان آمادگی برای برگزاری انتخابات گرفته شده است.

او افزود: "بر اساس طرزالعمل‌ها، لوایح و رهنمودهای کمیسیون انتخابات آمادگی داریم."

به گفتۀ وی، بر اساس تقویم، مواد انتخاباتی با همکاری نیروهای امنیتی از طریق زمین و هوا قبل از روز برگزاری انتخابات فرستاده خواهد شد.

کمک مالی بریتانیا به انتخابات افغانستان

همزمان با این، سفارت بریتانیا کمک هشت میلیون پوند خود را به منظور حمایت تخنیکی از نهادهای انتخاباتی افغانستان اعلام کرده است.

الیسون بلیک، سفیر بریتانیا گفته است که کشورش از برگزاری انتخابات در افغانستان حمایت می‌کند.

بر بنیاد اعلامیۀ سفارت بریتانیا، خانم بلیک تاکید کرده است: "برگزاری انتخابات به موقع یک گام دیگر در راستای آیندۀ با ثبات و دموکراتیک برای افغانستان است."

کمک مالی بریتانیا شامل مساعدت از پیش‌تعیین شده چهار میلیون پوندی آن کشور است که برای حمایت آمادگی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشخص شده بود.

بریتانیا همچنان بر رعایت قانون و اصول انتخابات توسط نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، بدون مداخله مقامات دولتی و بدون استفاده از امکانات دولتی را اصول مهم انتخاباتی دانسته است.

حکومت افغانستان بودجه انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را ۱۴۹ میلیون دالر تصویب کرده است. ۹۰ میلیون دالر هزینه این انتخابات از بودجه حکومت افغانستان و ۵۰ میلیون دالر متباقی از کمک‌های جهانی تمویل می‌شود.

XS
SM
MD
LG