لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: دوسیه‌های زندانیان دوباره بررسی می‌شود


محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به زندانیان پلچرخی تعهد کرده است که دوسیه‌های شان تحت بررسی مجدد قرار گیرد.

ارگ، در اعلامیه‌ای، هدف از بررسی دوباره دوسیه‌های زندانیان را تطبیق عدالت خوانده است.

اعلامیه گفته است: "محمداشرف غنی گفت که قضایای محبوسین توسط یک هیات دوباره مورد بررسی قرار گیرد و در مورد زندانیانی که به اعدام محکوم شده اند، یک هیاتی زیر نظر استاد دانش، کار می‌کند".

همچنان، فرید حمیدی، لوی سارنوال افغانستان گفته است که حکومت با توجه به امکانات، مشکلات زندانیان را حل خواهد کرد.

به گفتۀ وی، کار روی طرزالعمل رخصتی قانونی زندانیان جریان دارد و قانون زندانیان "صعب‌العلاج" نیز تصویب شده است.

لوی سارنوال افغانستان گفته که برای تشخیص این گونه بیماران، کمیتۀ بررسی نیز ایجاد شده است.

آقای حمیدی، افزود: "کار بالای اختصاص یک بودجۀ مناسب برای ریاست عمومی محابس نیز جریان دارد و لوی څارنوالی در تلاش است که به خاطر ملاقات اقارب محبوسین، سهولت‌های بیشتر را ایجاد کند".

آقای غنی، در حالی بر بررسی دوبارۀ دوسیه‌های زندانیان، تأکید کرده است که روز جمعه ۷۴ تن از زندانیان پلچرخی که با گروه‌های تروریستی و جنایتکار در ارتباط بودند، به زندان بگرام انتقال داده شده اند.

این تصمیم حکومت، سبب شورش برخی زندانیان دیگر شده بود که با مداخلۀ نیروهای امنیتی، این شورش پایان یافت.

تهداب‌گذاری تعمیرهای جدید

همچنان رئیس جمهور افغانستان، شفاخانۀ ۵۰ بستر زندان پل‌چرخی، ساختمان اداری و بلاک جدید این زندان را صبح امروز تهداب‌گذاری کرده است.

بر اساس معلومات ارگ، ساختمان اداری و سارنوالان دو طبقه‌یی و دارای ۲۴ اتاق خواهد بود و بلاک جدید محبوسین که در آن هشت بال و ۲۵۶ سلول در نظر گرفته شده است، گنجایش سه‌هزار زندانی را خواهد داشت.

ارگ در مورد هزینۀ ساخت این ساختمان‌ها معلومات نداده است.

از سویی هم، ویس‌احمد برمک وزیر داخلۀ افغانستان گفته است که این وزارت امور داخله مطابق برنامه اصلاحی چهارساله، روی ظرفیت مدیریتی و مسلکی محابس کار می‌کند.

آقای برمک، افزوده است: "ساختمان محابس ۱۸ ولایت تکمیل شده، در ۵ ولایت کار بالای اعمار تعمیر محابس و همچنان کار تدارکاتی اعمار محبس ۵ ولایت دیگر در کمیسیون تدارکات ملی، جریان دارد".

حکومت افغانستان در حالی برای بهبود خدمات صحی و اسکان زندانیان دست به کار شده است که پیش از این کمیسیون حقوق بشر افغانستان، از وضعیت معیشتی و مکانی زندانیان نگرانی کرده بود.

این کمیسیون در ماه ثور، گزارشی را نشر کرد که بر اساس آن، وضعیت حقوق بشری زندانیان نسبت به سال‌های قبل بهبود یافته، اما کمبود جای در زندان‌های افغانستان هنوز هم یکی از مشکلات جدی به شمار می‌رود.

این کمیسیون گفته بود که بیش از ده‌هزار تن در زندان پلچرخی محبوس اند و این زندان با کمبود جای مواجه است.

XS
SM
MD
LG