لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید خلیلی بر هماهنگی‌ و هم‌سویی جامعه جهانی در صلح افغانستان


رییس شورای عالی صلح افغانستان در نشستی در بروکسل، بر هماهنگی و هم‌سویی جامعۀ جهانی در حمایت از پروسۀ صلح افغانستان تاکید کرده است.

این نشست را انستیتوت صلح اروپا با حضور دیپلمات‌های امریکایی، اتحادیه اروپا و مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان به منظور بررسی پیشرفت‌ها و چالش‌های این پروسه به روز چهارشنبه (اول جوزا) برگزار کرده بود.

بر بنیاد اعلامیه‌ شورای عالی صلح افغانستان، محمد کریم خلیلی، رییس این شورا گفته است که جامعه جهانی، به ویژه کشورهای مرتبط با مسایل افغانستان، روی تسهیل پروسۀ صلح بیشتر از پیش تلاش کنند.

آقای خلیلی تاکید کرده است: "پروسه صلح باید جامع، فراگیر و پاسخگوی آرزوهای مردم افغانستان بوده و رضایتمندی تمام طرفها را تامین و تضمین نماید. مکانیزم رسیدن به صلح به نحوی در نظر گرفته شود که برای هر دو طرف نتایج قابل قبول را در پی‌داشته باشد".

Brussels Meeting on Afghan Peace
Brussels Meeting on Afghan Peace

این خواست‌ها در حالی مطرح می‌گردد که در کنار امریکا، کشورهای متعدد وارد مساله صلح افغانستان شده اند. پس از ششمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان، مارکوز پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان با ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفتگو کرده است.

از سویی هم، هند به هدف فراهم سازی مذاکرات مستقیم میان دولت و نمایندگان طالبان، خواهان سهم‌گیری در این پروسه شده است.

همچنان سهیل شاهین، یک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، روز سه شنبه در توییترش نوشت که رونالد کوبیا، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان در دیدار با ملا برادر روی روند مذاکرات، وضعیت جاری افغانستان، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و کمک‌های بشری گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG