لینک های دسترسی

Breaking News

صدها داعشی خارجی بازداشت شده، بیشترشان پاکستانی اند – سراج


رییس عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید که نظامیان افغان در سال‌های پسین ۴۰۸ جنگجوی خارجی وابسته به داعش را بازداشت کرده اند.

احمدضیا سراج روز سه شنبه ۲۷ اپریل (هفتم ثور) در یک نشست خبری گفت که در میان جنگجویان خارجی بازداشت‌شدۀ داعش، شهروندان ۱۴ کشور شامل اند و اکثر شان پاکستانی استند.

آقای سراج گفت: "حدود ۲۹۹ نفر اینها اتباع پاکستان استند...۳۷ نفر ما از اتباع کشور اوزبیکستان داریم، ۱۳ نفر از اتباع تاجیکستان داریم، ۱۲ نفر از قرغیزستان است، پنج نفر روسیه است، ۱۶ نفر از کشور چین است."

به گفتۀ رییس امنیت ملی افغانستان، پنج اردنی، پنج اندونیزیایی، چهار ایرانی، چهار هندی، سه ترکی، دو بنگله‌دیشی، دو مالدیوی و یک الجزایری نیز شامل این جنگجویان بازداشت‌شدۀ داعش اند.

او افزود که برای روشن‌شدن سرنوشت این بازداشت‌شدگان با کشورهای مربوط شان تماس ها برقرار شده است. او افزود که ۱۷۳ زن و فرزند جنگجویان داعش نیز شامل بازداشت‌شدگان اند.

معلومات ریاست امنیت ملی نشان می‌دهد که این جنگجویان خارجی داعش بیشتر از مسیر ایران و پاکستان به افغانستان داخل شده اند.

در تازه ترین مورد، حدود دو ماه قبل امنیت ملی افغانستان یک گروه ۱۸ نفری داعش را در فاریاب بازداشت کرد. سال قبل نیز اسلم فاروقی، رهبر نام نهاد داعش در افغانستان نیز بازداشت شد.

اسلم فاروقی پاکستانی است و حکومت پاکستانی یک بار از حکومت افغانستان خواسته بود تا فاروقی را به مقام‌های پاکستانی تسلیم کند.

اما رییس امنیت ملی افغانستان گفت که حکومت افغانستان زمانی اسلم فاروقی را به پاکستان تسلیم می‌کند که اسلام‌آباد دو تن از رهبران طالبان را به حکومت افغانستان بسپارد.

XS
SM
MD
LG