لینک های دسترسی

Breaking News

کارمند خارجی صلیب سرخ در بلخ کشته شد


این قتل امروز در یک مرکز اورتوپیدی صلیب سرخ در شهر مزارشریف به وقوع پیوسته است

مقام‌های امنیتی و دفتر صلیب سرخ در افغانستان گفته اند که یکی از کارمندان خارجی این اداره، امروز در نتیجۀ تیراندازی در داخل مرکز اورتوپیدی صلیب سرخ در شهر مزارشریف کشته شد.

احمد رامین ایاز، سخنگوی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در کابل، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که پس از تیراندازی با آنکه این کارمند آنان به کمپ مرمل انتقال داده می‌شود؛ اما با وجود تلاش‌های صحی، جان داد.

او افزود "ما با از دست دادن این همکار ما شدیداً در اندوه و تأثر استیم، دقیقاً هنوز معلوم نیست که در آن منطقه چی اتفاق افتاد، بر بنیاد معلومات ریاست امنیت ملی، کسی که بالای این همکار ما شلیک کردند، دستگیر شده. این معلوماتی است که در حال حاضر ما می‌توانیم همراه شما شریک سازیم".

از سوی دیگر، شیرجان درانی، سخنگوی پولیس بلخ به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، این خانم خارجی که در بخش بازتوانی معلولین کار می‌کرد، توسط دو تن از بیمارانش به قتل رسیده است.

سخنگوی پولیس بلخ افزود که دو تن از بیماران این خانم خارجی، او را با تیراندازی توسط کلاشینکوف کشته اند که در نتیجۀ هر دو مهاجم بازداشت شده اند.

او از هویت این خانم خارجی اظهار بی‌خبری کرد و گفت، پولیس در مورد خارجیانی که در افغانستان کار می‌کنند، اطلاعات ندارد.

هنوز انگیزۀ این قتل روشن نشده است و تحقیقات پولیس در زمینه جریان دارد.

سخنگوی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ گفت که این خانم خارجی، فزیوتراپست بود و در مرکز اورتوپیدی آی.سی.آر.سی در شهر مزارشریف کار می‌کرد.

هنوز مشخص نشده است که این خانم خارجی از کدام کشور بود؛ اما آقای ایاز گفت که حمله بر یک کارمند صلیب سرخ، به معنی حمله بر این اداره بوده و این مسأله‌ای مهم است.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که دو کارمند افغان این اداره که در ولایت جوزجان ربوده شده بودند، رها گردیدند.

پیش از این، شش کارمند این اداره در ماه فبروری امسال، در منطقۀ "ترکمن‌قدُق" ولسوالی قوش‌تیپه جوزجان در نتیجۀ حمله مخالفان مسلح بر موتر حامل کارمندان این اداره کشته شدند.

در پی این واقعات، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، فعالیت‌هایش را در آن زمان در افغانستان به حالت تعلیق درآورد؛ اما پس مدتی دوباره از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG