لینک های دسترسی

Breaking News

هاشمی: سیستم بایومتریک انتخابات را یک شرکت آلمانی تهیه می‌کند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، اعلام کرد که قرار است دستگاه‌های بایومتریک رأی‌دهندگان انتخابات را یک شرکت آلمانی تهیه کند.

سید حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی این کمیسیون روز شنبه (۳۱ سنبله) به خبرنگاران گفت که هنوز دستگاه‌های بایومتریک وارد افغانستان نشده؛ اما مطالعات در این خصوص تا مرز ۷۰ درصد پیش رفته است.

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که ۳۰ فیصد بعضی سوالات تخنیکی و عملیاتی هنوز هم باقی مانده و امیدواری وجود دارد که در دو - سه روز آینده برای آنها پاسخ بیابند.

به گفتۀ وی، شرکت آلمانی موسوم به "دارمالوک" که در ۲۰ کشور جهان تجربۀ کاری دارد، سیستم بایومتریک را تهیه خواهد کرد.

او در مورد این سیستم چنین معلومات داد: "در پاسپورت و در تذکره‌ها و مسایل مختلف اداری از پیش این کار گرفته شده، نتیجه داده که هک‌شدن آن غیرممکن است، مسأله دو انگشت گرفته خواهد شد در روز بایومتریک، دو سیم‌کارت خواهد داشت، این توانایی کارکردن آفلاین و آنلاین را خواهد داشت، معضله برق را که ما و شما داریم، ده ساعت خودش چارج دارد ولی در پهلویش پاوربانک دارد که ۷۲ ساعت کار می‌کند".

هنوز در مورد هزینۀ این سیستم و شیوۀ کاربرد آن در روز رأی‌دهی، معلوماتی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است؛ ولی کمیسیون حکومت را مکلف به پرداخت بودجۀ آن می‌داند.

به گفتۀ وی، شرکت آلمانی موسوم به "دارمالوک" که در ۲۰ کشور جهان تجربۀ کاری دارد، سیستم بایومتریک را تهیه خواهد کرد.

هنوز در مورد هزینۀ این سیستم و شیوۀ کاربرد آن در روز رأی‌دهی، معلوماتی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

بایومتریک شدن رأی‌دهندگان در روز انتخابات، یکی از خواست‌های عمدۀ احزاب و جریان‌های سیاسی برای شفافیت انتخابات بود؛ کمیسیون انتخابات قبلاً زمان را برای این کار اندک می‌دانست.

اما روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان گفت که کمیسیون به زودی در این خصوص تصمیم می‌گیرد و رأی‌دهی بایومتریک، تشویش احزاب سیاسی را از ناحیۀ شفافیت انتخابات، رفع خواهد کرد.

به گفتۀ آقای هاشمی، قرار است که از سیستم رأی‌دهی بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خورشیدی، نیز استفاده شود.

پیکارهای انتخاباتی

بر بنیاد تقویم انتخابات، مبارزات انتخاباتی نامزدان ولسی جرگۀ افغانستان، در آخر همین هفته آغاز شود.

سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که نامزدان پارلمانی در مدت نزدیک به سه هفته، مبارزات انتخاباتی، باید قانون انتخابات و دستورالعمل کمیسیون را در نظر بگیرند.

او افزود: "مبارزات انتخاباتی از ۶ میزان تا ۲۵ میزان ادامه دارد. امیدوارم کاندیداهای محترم آمادگی کامل داشته باشند و از این روزها به نفع خود استفاده بکنند؛ ولی همان طرزالعمل و لوایحی که از طریق کمیسیون مستقل انتخابات رسماً اعلان شده، از آن اطاعت کنند".

قرار است که انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ ماه میزان، برگزار شود و کمیسیون انتخابات افغانستان، گفت که ۵۱۰۰ مرکز رأی‌دهی در نظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG