لینک های دسترسی

Breaking News

فهرست رای‌دهندگان وارد دستگاه بایومتریک می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که فهرست رای‌دهندگان به صورت دیجیتلی در دستگاه بایومتریک نصب می‌شود.

مقامات این کمیسیون گفته اند که این اقدام می‌تواند تا ۹۰ درصد از تقلبات انتخاباتی جلوگیری کند.

حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان روز پنجشنبه ۸ اگست (۱۷ اسد) به خبرنگاران گفت که فهرست‌ رای‌دهندگان به شکل چاپی و دیجیتالی پس از تصفیۀ این دارالانشا تهیه شده است.

آقای ننگ افزود: "فهرست چاپی مطابق طرزالعمل توام با مواد انتخاباتی به هر محل رای‌دهی ارسال می‌گردد و فهرست دیجیتالی هر محل رای‌دهی در ماشین بایومتریک نصب می‌گردد که این دو مورد تا حدود ۹۰ درصد از تقلبات سازمان یافته جلوگیری به عمل خواهد آورد."

به گفتۀ وی، بیش از ۱۸هزار دستگاه بایومتریک از اداره ملی احصاییه به کمیسیون انتقال یافته و بیش از ۱۷هزار دستگاه دیگر نیز با شرکت (دارملوک) قرارداد شده است.

رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان افزود که که اولین محمولۀ این دستگاه‌ها به کابل رسیده و محمولۀ دوم آن نیز قرار است فردا در اختیار کمیسیون قرار بگیرد.

همچنان آقای ننگ، ششم میزان را خط سرخ کمیسیون مستقل انتخابات خواند و تاکید کرد که هیچ‌گونه تحریم نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بر تقویم انتخاباتی تاثیر نمی‌گذارد.

نهادهای ناظر بر انتخابات از هر گامی که زمینه تقلبات و تخلفات انتخاباتی را محدود سازد، استقبال می‌کنند؛ اما اینکه ثبت فهرست رای‌دهندگان در این راستا موثر است، با دیدۀ شک می‌نگرند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به صدای امریکا گفت، ممکن این بار با نصب فهرست رای‌دهندگان در دستگاه بایومتریک، پیداکردن نام رای‌دهنده ساده تر باشد؛ اما افزود: "اینکه بتواند از تقلب و موارد دیگر جلوگیری بکند، من به خاطری خوشبین نیستم که حالات تقلب و سوء استفاده می‌تواند که مختلف و متفاوت باشد".

از سویی هم، کمیسیون مستقل انتخابات، از ناظران انتخاباتی می‌خواهد که برای برگزاری شفاف انتخابات ریاست جمهوری، نظارت دقیق از هر مرحلۀ پروسه داشته باشند.

XS
SM
MD
LG