لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: بازشماری آرا در هفت ولایت آغاز شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت را روز یکشنبه ۱۵ نوامبر (۲۴ قوس) آغاز کرد که ممکن تا دو روز آینده این روند تکمیل شود.

میرزا محمد حق‌پرست، سخنگوی این کمیسیون بعد از چاشت یکشنبه ۱۵ نوامبر (۲۴ قوس) به صدای امریکا گفت که تا اکنون این روند به گونه عادی به پیش رفته و ناظرین بیشتر دسته‌های انتخاباتی حضور دارند.

او گفت: " امیدوار استیم که در روزهای بسیار نزدیک بازشماری و تفتیش در این هفت ولایت به پایان برسد. بعد از آن کمیسیون مطابق پلان و قانون انتخابات، هم نتایج قسمی و هم نتایج ابتدایی را اعلام خواهد کرد".

کمیسیون انتخابات گفته است که روند بازشماری و تفتیش آرا در یک هزار و ۳۷۹ محل در هفت ولایت، تخار، بدخشان، سرپل، جوزجان، فاریاب، بغلان و پنجشیر را آغاز کرده است.

فریدون خوزون، سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله به صدای امریکا گفت که ناظرین آنان در این هفت ولایت حضور دارند؛ اما بازشماری و تفتیش آرا را در ۲۷ ولایت دیگر نمی‌پذیرد که بدون حضور ناظرین آنان انجام شده است.

آقای خوزون گفت"امیدواری ما اینست که کمیسیون انتخابات و به خصوص کمیسیون شکایات فیصله کند که این محلات (مربوط به ۲۷ ولایت) در حضور داشت ناظرین ثبات و همگرایی تفتیش و بازشماری شود".

کمیسیون انتخابات پذیرش این خواست را ناممکن می‌داند.

آقای حق‌پرست گفت که مطابق قوانین و طرزالعمل‌ها این روند را انجام داده اند و از دسته‌های انتخاباتی نیز خواسته بودند که از روند نظارت کنند. به گفته آقای حق‌پرست، اکنون مسوولیت به دوش دسته‌های انتخاباتی است.

جاوید فیصل، سخنگوی دسته انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی به صدای امریکا گفت که آنان از بازشماری و تفتیش آرای در هفت ولایت باقی‌مانده استقبال می‌کنند.

اما آقای فیصل در رابطه به خواست ستاد ثبات و همگرایی افزود:" توقع ما این است که تمام تیم‌های انتخاباتی بیشتر از این مانع پیشرفت پروسه نشوند".

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید که روند انتخابات بر اساس قانون انجام می‌شود و در نهات کمیسیون نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام می‌کند.

XS
SM
MD
LG