لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون شکایات خواستار آغاز بی‌درنگ بازشماری آرا شد


کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید که بر اساس فیصله‌های قانونی این اداره، کمیسیون انتخابات باید بی‌درنگ روند بازشماری آرای محلات مشخص‌ شده را آغاز کند.

زهره بیان شینواری، رییس این کمیسیون روز پنجشنبه، ۷ نومبر (۱۶ عقرب) به خبرنگاران گفت که بر اساس فیصله‌های این کمیسیون، آرای دو هزار و ۱۱۸ محل رای‌دهی نیاز به بازشماری دارد.

او افزود: "لیست این محلات به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال شده است. فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی به عنوان یگانه مرجع قانونی در مورد بازشماری قابل تطبیق است و ما جداً خواهان بازشماری فوری مراکز و محلاتی که نیاز به بازشماری دارد، می‌باشیم."

خانم شینواری افزود: "در غیر آن، با روسای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات برخورد قانونی خواهد شد."

بر اساس معلومات کمیسیون شکایات، برعلاوۀ این محلات، ۸۸ محل بر اساس استیناف‌خواهی به بازشماری نیاز دارد و آرای ۲۶۵ محل دیگر نیز با آرای موجود در سیستم تطابق داده شود.

همچنان کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرد که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری نباید بار دیگر به تقویق انداخته شود.

داکتر قاسم الیاسی، یکی از کمیشنران این کمیسیون گفت که نقض تقویم انتخاباتی نقض قانون است و می‌تواند تخطی، تخلف و یا هم جرم پنداشته شود.

او با اشاره به تاریخ اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: "اگر چنانچه نقض شود، از دید مردم و از دید کمیسیون شکایات به هیچ وجه قابل قبول نیست."

آقای الیاسی تاکید کرد که کمیسیون انتخابات گزارش شرکت آلمانی درملوگ را با "استدلال و منطق" با مردم شریک سازد.

کمیسیون انتخابات هنوز در واکنش به این خواست‌های کمیسیون شکایات واکنش نشان نداده؛ اما انتظار می‌رود در جریان امروز فیصله نهایی خود را در مورد بازشماری آرا اعلام کند.

XS
SM
MD
LG