لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید دیدبان شفافیت بر اصلاحات بنیادی در لوی سارنوالی


دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که از تعدیل قانون تشکیل و صلاحیت‌های لوی سارنوالی استقبال می‌کند، اما گفته است که هنوز هم این مسوده نمی‌تواند جلو فساد را در این نهاد بگیرد.

یافته‌های این نهاد از مسودۀ قانون تشکیل و صلاحیت‌های لوی سارنوالی نشان می‌دهد که مدل پیشنهادی برای استخدام سارنوالان جدید در این قانون، نیاز به اصلاحات جدی دارد.

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت خبرنگاران گفت: "ما از تعدیل قانون تشکیل و صلاحیت لوی سارنوالی به عنوان گامی به جلو استقبال می­‌کنیم اما میکانیزم استخدام سارنوالان باید با معیار­های بین المللی مطابق داشته و تمام چرخه استخدام را در بر بگیرد."

به گفتۀ وی، مدل پیشنهادی لوی سارنوالی تمام چرخه استخدام را شامل نمی­‌شود و تنها به استخدام سارنوالان جدید محدود است.

آقای افضلی افزود که میکانیزم نظارت از استخدام نیز ناکارا است و حضور تنها یک نماینده جامعه مدنی در دو مرحله از چهار مرحله استخدام از امکان فساد نمی‌­کاهد.

لوی سارنوالی تعدیل قانون تشکیل و صلاحیت این اداره را در اوایل امسال به دلیل تعهدات برای جامعه جهانی و مشارکت دولت­داری باز آغاز کرد

به باور دیدبان شفایت، مسوده جدید در مقایسه با قانون نافذ کنونی مفصل­تر است؛ اما در بخش امور ذاتی سارنوالان دارای ماده‌هایی نیست که منجر به کاهش یا محو فساد در بخش استخدام شود.

ضیافت‌الله سعیدی، افسر دادخواهی حاکمیت قانون دیدبان شفافیت گفت: "لوی سارنوالی باید کمیسیون خدمات سارنوالی را به منظور مبارزه موفق با فساد ایجاد کند... اعضای چنین کمیسیونی از میان قضات و سارنولان بازنشسته و اعضای ارشد و مجرب مشاغل حقوقی انتخاب شوند".

به گفتۀ آقای سعیدی، باید استخدام سارنوالان جدید، ترفیع، تنزیل درجه، انفکاک و تقاعد سارنوالان بر حال از مسوولیت‌های این کمیسیون باشد.

مسوولان دیدبان شفافیت افغانستان تاکید دارند که لوی سارنوالی این کشور به تغییرات و اصلاحات بنیادی نیاز دارد.

اما لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید که دیدبان شفافیت در "خلای معلوماتی دقیق" قرار داشته و نشر چنین موارد به اصلاحات کمک نمی‌کند و اعتبار این نهاد ناظر را با پرسش مواجه می‌سازد.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی امروز پنجشنبه ۳۰ جولای (۹ اسد) به صدای امریکا گفت که این اداره در پنج‌ سال اخیر برای تقویت و اصلاح ساختار تشکیلاتی، جلوگیری از تورم تشکیلاتی و ادغام بخش‌های موازی، جذب کادرهای جوان و متخصص، منابع بشری و ارتقای ظرفیت اقدام کرده است.

اما سخنگوی لوی سارنوالی تاکید کرد که این اداره از هر طرح، پیشنهاد، نظر و انتقادات سازنده که منجر به عرضۀ بهتر خدمات عدلی گردد، استقبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG