لینک های دسترسی

Breaking News

وزیران خارجۀ افغانستان و هند در مورد همکاری‌ ستراتیژیک گفتگو می‌کنند


دیدار وزیران خارجۀ دو کشور در وسط روابط کشیدۀ افغانستان با پاکستان صورت می‌گیرد

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که افغانستان و هند، در نشست شورای مشترک ستراتیژیک به ریاست وزیران خارجۀ دو کشور در دهلی جدید، روی همکاری‌های دوجانبه گفتگو می‌کنند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه به دهلی جدید رفته و قرار است که با خانم سوشما سواراج، همتای هندی‌اش در نشست شورای مشترک ستراتیژیک افغانستان و هند شرکت کنند.

آقای مستغنی در رابطه به نشست دهلی جدید افزود "هدف آن به بحث و بررسی گرفتن همکاری‌های دوجانبه و پروژه‌های که در قالب همکاری‌های دوجانبه دو کشور تطبیق می‌شود و همچنان آیندۀ همکاری‌های دوجانبه افغانستان و هند، همچنان گسترش هرچه بیشتر روابط دوستانه میان دو کشور است".

وزارت خارجۀ افغانستان گفت که قرار است نشست شورای مشترک ستراتیژیک افغانستان و هند امروز آغاز شود؛ اما رسانه‌های هندی گفته اند که این نشست روز دوشنبه برگزار می‌گردد.

همچنان، رسانه‌های هندی گزارش داده اند که قرار است صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان با نریندرا مودی، صدراعظم هند نیز گفتگو کند.

افغانستان و هند، در سال ۲۰۱۱ میلادی، به منظور گسترش همکاری‌های امنیتی و توسعه، موافقتنامۀ ستراتیژیک را امضا کردند. از آن پس، نشست دوجانبۀ وزیران خارجۀ دو کشور به صورت نوبتی هر سال برگزار می‌گردد.

سفر سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان به هند، در شرایط حساسی صورت می‌گیرد که روابط میان افغانستان و پاکستان، در رابطه با مبارزه با گروه‌های تروریستی تیره است.

از سوی دیگر، در نتیجۀ توافق تیلفونی صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان و خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان که به روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته صورت گرفت، دو طرف در اواخر همین ماه در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک دیدار و گفتگو کنند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، مبارزه با هراس‌افگنی و چگونگی عملکرد پاکستان علیه پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی در خاک آن کشور از مسایل مورد بحث دوطرف خواهد بود.

وزیر خارجۀ پاکستان نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که هفتۀ آینده در نیویارک با سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان دیدار می‌کند و روی تمام مسایلی که میان دو جانب قابل بحث است، گفتگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG