لینک های دسترسی

Breaking News

شاهراه کابل - کندهار به گونۀ مشروط باز شد


شاهراه کابل - کندهار پس از پنج روز به صورت مشروط باز شد
شاهراه کابل - کندهار پس از پنج روز به صورت مشروط باز شد

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که پس از صحبت تیلیفونی رئیس جمهور محمد اشرف غنی، با معترضان، شاهراه کابل - کندهار به صورت مشروط، به روی ترافیک باز شده است.

انجنیرعبدالکریم متین، والی غزنی به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت "مردم توافق کردند که به صورت مشروط شاهراه کابل - کندهار را بر روی موترهای سبزیجات، مسافر و مواشی باز کنند وهم اکنون باز است".

رئیس جمهور محمداشرف غنی از باشندگان قره باغ خواسته است تا اجساد را به خاک بسپارند و قرار است امروز اجساد دو باشنده قره باغ به خاک سپرده شود.

فاروق بویاک، یکی از تنظیم‌کنندگان این اعتراض گفت، آنان توافق کرده اند که تا هفت روز آینده شاهراه را به روی ترافیک باز کنند.

آقای بویاک افزود "مردم با حکومت به توافق رسیدند تا شاهراه کابل - کندهار به روی موترهای ضروری مسافرین، سبزیجات و مواشی برای هفت روز باز شود و امروز مردم شهدا را به خاک می‌سپارند و شاهراه باز است".

معترضان گفته اند که بر اساس توافق با حکومت اعتراض و تحصن آنان تا زمانی برآورده شدن خواسته‌های شان ادامه خواهد داشت اما شاهراه به روی ترافیک باز می‌باشد.

شاهراه کابل کندهار از روز شنبه همین هفته پس از آن توسط باشندگان شیرآباد قره باغ مسدود شد که دو باشنده این قریه شب هنگام توسط افراد مسلح غیرمسؤول کشته و دو تن دیگر ربوده شدند.

انفجار مقبرۀ تاریخی غزنی

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی می‌گوید که شب گذشته زیارت موسوم به سخی در مرکز شهر غزنی از سویی افراد ناشناس منفجر و کاملأ تخریب شده است.

بشیر محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی با تأیید این خبر به رادیو آشنا - صدای امریکا می‌گوید، این زیارت ۳۵۰ سال قدامت تاریخی داشت و شب گذشته از اثر انفجار کاملأ ویران شده است.

رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی می‌گوید که همه ساله در فصل بهار هزاران باشندۀ غزنی به خاطر جهنده بالا و سال نو در این زیارت حضور می‌یافتند و این زیارت در نزد مردم از احترام خاصی برخوردار بود.

آقای محمدی، می‌افزاید "تا کنون عاملین این رویداد معلوم نیست؛ اما این عمل کار دشمنان تمدن، تاریخ و دین و مذهب مردم افغانستان است و والی صاحب هدایت داده تا عاملین این رویداد هرچه زودتر شناسایی و محاکمه شوند".

چندماه قبل نیز یک زیارت با قدامت ۴۵۰ ساله در ولسوالی مقر غزنی از سویی افراد ناشناس به آتش کشیده شده بود که هم اکنون کار بازسازی آن از سویی ریاست اطلاعات و فرهنگ جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد و یا گروهی مسؤولیت این رویداد را برعهده نگرفته است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG