لینک های دسترسی

Breaking News

توافق کابل و مسکو به مبارزۀ مشترک بر ضد تروریزم و مخدرات


نیکولای پتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه، به دعوت محمدحنیف اتمر، به کابل سفر کرده است

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که مشاوران امنیت ملی افغانستان و روسیه روز گذشته در کابل، روی مبارزۀ مشترک و دوام‌دار در برابر دهشت‌افگنی و قاچاق مواد مخدر به موافقه رسیده اند.

بر بنیاد اعلامیۀ این شورا، نیکولای پتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه، به دعوت رسمی همتای افغان‌اش روز سه شنبه در رأس هیأتی به کابل سفر کرده است.

در دیداری که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و آقای پتروشف داشته اند، دو جانب افزون بر بررسی تهدیدهای موجود در برابر افغانستان، روسیه و منطقه، روی بهبود و گسترش همکاری‌های دو کشور نیز گفتگو کرده اند.

مشاوران امنیت ملی دو کشور برعلاوۀ دهشت‌افگنی، قاچاق مواد مخدر را عامل اصلی بی‌ثباتی منطقه خوانده اند.

در همین حال، ارگ در خبرنامه‌ای گفته است، آقای پتروشف با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز دیدار کرده و دو جانب روی تقویت بیشتر روابط افغانستان و روسیه، تهدید تروریزم و مبارزه با آن، همکاری‌های منطقوی، اقتصادی، ترانزیتی صحبت کرده اند.

آقای غنی، با اشاره به گستردگی تهدید تروریزم گفته است که در قبال مبارزۀ مشترک و جدی با آن، به استراتیژی واحد و بدون تفکیک نیاز است.

رئیس جمهور افغانستان گفته است "شریک ساختن تجارب و معلومات روسیه در راستای مبارزه با تروریزم به خصوص مبارزه با گروه‌های که افغانستان و منطقه را تهدید می‌کنند، ارزشمند است".

مشاور امنیت ملی روسیه گفته است که کشورش برای ثبات در افغانستان؛ آماده است که در راستای مبارزه با تروریزم هرگونه همکاری کند و برعلاوۀ آن خواهان گسترش همکاری‌های اقتصادی – که به باور وی به تأمین امنیت مؤثر می‌باشد – با افغانستان است.

این آمادگی روسیه در راستای مبارزۀ مشترک با هراس‌افگنی، در حالی اعلام می‌شود که اخیراً رئیس جمهور غنی، در سخنرانی‌اش در ولایت پکتیا، به نحوی این کشور را به حمایت از طالبان متهم کرد که واکنش تند سفارت روسیه در کابل را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG