لینک های دسترسی

Breaking News

آرای انتخابات پارلمانی کابل باطل اعلام شد


کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان، روز پنجشنبه (۱۵ قوس) از ابطال آرای انتخابات ولسی جرگه در کابل و ارتکاب جرایم انتخاباتی توسط برخی مسؤولین کمیسیون انتخابات خبر داد.

علی‌رضا روحانی، سخنگوی این کمیسیون به رسانه‌ها گفت که قضایا و مشکلات مربوط به آرای انتخابات ولسی جرگه کابل را در جلسه‌های متعدد با دقت "هرچه تمام" بررسی کردند و بر اساس گزارش‌های مستند، اسناد، مدارک و شکایات موجود، تصمیم بر ابطال آرای انتخابات پارلمانی در کابل گرفته اند.

او با اشاره به تصمیم این کمیسیون گفت: "به منظور تحقق احکام بند دوی مادۀ دوم و مادۀ پنجم قانون انتخابات و بر اساس حکم فقرۀ پنج مادۀ ۹۴ قانون انتخابات با در نظرداشت اسناد، مدارک و دلایل مذکور در مستندات این تصمیم، آرای انتخابات مؤرخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال ۱۳۹۷ ولسی جرگۀ حوزۀ انتخاباتی ولایت کابل باطل اعلام گردید".

کمیسیون شکایات، دوسیه‌های تخلف‌ها، تقلب‌ها و جرایم انتخاباتی را به سه دسته تقسیم کرده است
کمیسیون شکایات، دوسیه‌های تخلف‌ها، تقلب‌ها و جرایم انتخاباتی را به سه دسته تقسیم کرده است

​آقای روحانی افزود که به دلیل سوء مدیریت، نقض قوانین، لوایح و طرزالعمل‌های کمیسیون‌های انتخاباتی و اعمال‌نکردن به موقع صلاحیت‌ها و مکلفیت‌های قانونی که منجر به جرایم و تخلفات "گسترده" در روند انتخابات گردید، شماری از مسؤولان کمیسیون انتخابات سبکدوش و جریمۀ نقدی شده اند.

احمدشاه زمان‌زی، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات، زمری قلم‌یار، رئیس عملیات ساحوی این کمیسیون، عبدالعزیز صمیم، معاون عملیاتی، و سید ابراهیم سادات، رئیس تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات، همپنان اول‌الرحمان رودوال رئیس پیشین امور انتخاباتی ولایت کابل، شامل این افراد اند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که "قضایای جرمی" این افراد بعداً بررسی و نتیجۀ آن اعلام خواهد شد.

هنوز این افراد در واکنش به این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی چیزی نگفته اند.

از سویی هم، بر اساس آمار کمیسیون شکایات انتخاباتی، در قبال تخلف‌ها، تقلب‌ها و جرایم انتخابات در حوزۀ انتخاباتی کابل، ۲۷۰۰ شکایت ثبت شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان، همچنان خواهان برگزاری دوبارۀ انتخابات پارلمانی حوزۀ کابل شد. کمیسیون انتخابات افغانستان روی این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی جلسه گرفته و به زودی تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

برای ۳۳ کرسی مجلس نمایندگان از کابل، بیش از ۸۰۰ نفر با هم رقابت کردند.

XS
SM
MD
LG