لینک های دسترسی

Breaking News

بازداشت ۳۵ نفر در پیوند به درگیری پوهنتون کابل


پولیس کابل می‌گوید ۳۵ نفر را در رابطه به خشونت‌های اخیر در لیلیه پوهنتون کابل بازداشت کرده است.

این خشونت‌ها به دنبال یک مشاجره لفظی در طعام‌خوری پوهنتون کابل آغاز شد و به درگیری فزیکی کشید.

قوماندانی امنیه کابل به روز جمعه (۲۵ عقرب) تایید کرد که یک محصل در این درگیری کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته است که بررسی‌های خود را در رابطه به چگونگی وقوع این درگیری آغاز کرده است. پیشتر مقامات گفته بودند که درگیری به دنبال مراعات نکردن نوبت غذا در طعام‌خانه صورت گرفته است.

فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات افغانستان در گفتگو با صدای امریکا گفت پس از درگیری لفظی میان محصلان، شماری از افراد به شکل گروهی و در حمایت از آنان به بیرون از پوهنتون آمده که این، سبب افزایش تشنج میان محصلان شد.

آقای امین افزود: "ما برای تخلفات در نهادهای اکادمیک، مقرره و لایحه‌های به خصوص داریم و بر بنیاد آن، هیچ محصل، استاد و کارمند وزارت تحصیلات عالی حق ندارد تا فضای نهادهای اکادمیک را صدمه بزند. تحقیقات ما آغاز شده و کسانی‌ که عاملان اصلی این تشنج بودند بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد".

بصییر مجاهد، مسول دفتر مطبوعاتی قوماندانی امنیه کابل به صدای امریکا گفت که لیلیهٔ پوهنتون کابل در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد و تاکنون به محصلان اجازه ورود به آن داده نشده است.

بدنبال وقوع این درگیری، مقامات از محصلان خواسته بودند تا لیلیه پوهنتون را ترک کنند و برای بازگشت به آن، منتظر اطلاع بعدی باشند.

وزارت تحصیلات عالی گفته که در این باره، روز شنبه (۲۶ عقرب) تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG